A KSH számításai szerint 2.2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság teljesítménye
A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint Magyarország GDP-je 2.2 százalékkal nőtt az idei év első negyedévében.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a nyers adatok szerint 2,2 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,0 százalékkal nőtt az első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet a legtöbb nemzetgazdasági ág termelésére kedvezőtlenül hatott, de a piaci szolgáltatások és kisebb mértékben az ipar továbbra is a növekedés húzóerejét adta az első negyedév egészét tekintve – tették hozzá.
Az előző negyedévhez mérten 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék volumene 2020 első negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint. Friss becslésében a KSH 1,0 százalékról 0,7 százalékra csökkentette a tavalyi utolsó negyedév GDP-növekedési adatát és lábjegyzetben megjegyezte, hogy a koronavírus-járvány által okozott rendkívüli helyzet a gazdasági környezetben olyan, gyors változásokat okozott, amelyek az adatminőségre, a becslési módszerek eredményességére és a szezonalitásra egyaránt hatással vannak. Ezeken keresztül a szokásosnál jelentősebb mértékben befolyásolhatják a jövőbeli revíziók nagyságát.
Az idei nyers adat 2016 negyedik negyede óta a legalacsonyabb, igaz a tavalyi bázis hosszú évek óta a legmagasabb volt, és már a harmadik negyedéve mutatta ugyanazt az 5,3 százalékos növekedést.
A naptárhatástól, valamint az uniós módszertan szerint más egyszeri és rendkívüli tényezőktől megtisztított kiegyensúlyozott adat 2016 első negyedében volt utoljára ennél alacsonyabb, amiben annak is némi szerepe lehet, hogy a tavaly az első negyedévi bázisadatot az eddig ismert 5,3 százalékosról 0,2 százalékponttal, 5,5 százalékosra emelte a KSH.
A pusztán naptárhatással korrigált éves adat 1,8 százalékos növekedést mutatott, az egy évvel korábbi 5,3 százalékos bázison, amivel szintén négyéves mélyponton volt.
Az első negyedévi GDP részletes adatait május 29-én közli második becslésében a KSH.
Nem tudni, hogy meddig tart ki a növekedés, mindenesetre Orbán Viktor miniszterelnök gazdasági visszaesésre számít: