Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A koronavírus-járvány apropóján a totalitárius diktatúra felé robog Kambodzsa

A legújabb törvény értelmében bárkit húsz évre börtönbe lehet csukni a délkelet-ázsiai országban, ha megszegi a covid-járvánnyal kapcsolatos óvintézkedéseket.

...svg content...MTI/EPA/Mak Remissa
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Emberi jogvédő szervezetek szerint katasztrófa, ami Kambodzsában koronavírus-járvánnyal szembeni védekezés kapcsán történik, mivel egy lépéssel közelebb vitték a rendeletek az országot a totalitárius diktatúra felé.

Hun Szen miniszterelnök nemrég bejelentette, Kambodzsa az összeomlás szélére került, ezért azonnali hatállyal szigorú lezárásokat és két hétig tartó kijárási tilalmat és teljes zárlatot rendelt el a fővárosban, Phnompenben – írta a The Guardian. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Az új szigorítások értelmében bárkit börtönbe zárhatnak, akit azon kapnak, hogy megsértette a szabályokat, és még a legapróbb kihágások esetén is másfél millió forintos pénzbírsággal sújthatják az állampolgárokat.

Phil Robertson, a Human Rights Watch ázsiai divíziójának ügyvezető igazgatója elmondta, a kambodzsaiak számára a covid-pandémia nemcsak egészségügyi és gazdasági krízissel jár, hanem emberi jogi szempontból is egy óriási katasztrófának számít.

„Az új törvényeket a hatóságok szubjektív módon értelmezhetik, ezáltal koholt vádakkal kerülhetnek bíróság elé azok, akik nem tisztelik a kormányrendeleteket, és diszkrimináció érheti az embereket. A kritikus hangok elcsitulhatnak, az ellenzék pedig éveken keresztül el lehet hallgattatva.”

A rendőrség már lebarikádozta Phnompen utcáit, ezzel szeretnék megakadályozni, hogy a fővárosban élők a khmer újév beköszönte alkalmával ne tudják elhagyni a területet. Mindeközben az ENSZ békefenntartó testületének képviselői arra szólították fel a kormányfőt, értékelje át a döntéseit, mivel a határozatok alááshatják az alapvető nemzetközi jogokat, melyek a szabad mozgásról és az emberek munkához való jogáról szólnak.