A koronavírus-járvány a világ több országában gyorsabban terjed, mint valaha
Bár Európában több államban eltörölték a szigorú korlátozásokat, a világ más részein továbbra is szinte tombol a pandémia.
Bár Európában több államban eltörölték a szigorú korlátozásokat, a világ más részein továbbra is szinte tombol a pandémia.
Vasárnap a WHO bejelentette, egyetlen nap alatt 183 ezer koronavírus-beteget regisztráltak a Földön, ami rekordmagas értéknek számít. Egy héttel korábban ugyanez a szám 150 ezer volt, így tisztán látszik, hogy a járvány exponenciálisan növekszik.
Az optimizmusnak semmilyen nyomai nem látszódnak, ha ránézünk a grafikonra, a márciusi kitörés óta ugyanis meredeken emelkedik a görbe, lapulásnak globális viszonylatban semmi nyoma nincs.
A fertőzötteken kívül az áldozatok száma szintén tragikus magasságokban jár – az Egyesült Államokban 120 ezren, Brazíliában 51 ezren haltak meg, az egész világon pedig naponta átlagosan ezer ember veszti életét a betegség okozta komplikációk következményeként.
A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus szolidaritásra és közös megoldásra sürgette a tagállamokat, egyúttal figyelmeztetett, az afrikai fejlődő országokban, valamint a koronavírus-járvány epicentrumának számító Latin-Amerikában és a Karib-térségben súlyos egészségügyi és gazdasági válságra kell felkészülniük az elkövetkező hónapokban.
A brazil elnök, Jair Bolsonaro fittyet hányva a nemzetközi konszenzusra továbbra is úgy gondolja, a közösségi távolságtartás és a lezárások nevetségesek, az emberek szerinte egyszer így is, úgy is meghalnának. Az USA államfője Donald Trump nemrég viccesen azt nyilatkozta, ideje lenne lelassítani a teszteléseket, mivel túl sok beteget azonosítottak az elmúlt napokban.
Ázsiában sem javult a helyzet – Indonéziában naponta több mint ezer fertőzöttet regisztrálnak úgy, hogy rendkívül keveset tesztelnek. Indiában 24 óra leforgása alatt 14 ezer vadonatúj koronavírus-páciensről számoltak be a hatóságok, a világ egyik legnépesebb államában eddig összesen 440 ezren betegedtek meg, közülük 14 ezer az áldozatok száma.
Meglepő módon a vírussal szemben korábban sikeres országok ismét küszködnek a járvánnyal. Dél-Koreában a helyi járványügyi hivatal megerősítette, kialakulófélben van a pandémia második hulláma, Iránban ugyanez a helyzet. Kína fővárosában a múlt héten újabb gócpont alakult ki, miután nagyjából 200 új fertőzöttet azonosítottak az egyik piacon.
Egyedül Óceániában biztatóak az eredmények – Új-Zélandon és Ausztráliában két hete minimális új esetről szóltak a jelentések, Fidzsin, Szamoán, Tongán és Vanuatun egyetlen koronavírus-beteget sem regisztráltak.
Kapcsolódó hír: