A korábbi enyhe influenzaszezonok után az idei sokkal keményebb lehet
Miközben csillapodni látszik a koronavírus-járvány Magyarországon, addig könnyen elképzelhető, hogy szépen lassan visszatér az influenza.
Az NBC riportjából kiderült, míg az Egyesült Államokban évente átlagosan 200 ezer influenzás megbetegedést azonosítottak, addig a mostani szezonban ez az érték mindössze 2 000-re emelkedett, ami óriási visszaesés az előző évek számadataihoz képest.
Mindezekből kifolyólag kijelenthető, hogy az évente tapasztalt, nagyjából 45 millió influenzás beteg helyett csupán 9 millióan kapták el 2020-ban a kórokozót.
Sokan a maszkviselésnek és a közösségi távolságtartás bevezetésének tulajdonítják a kedvező statisztikákat, azonban Andy Pekosz mikrobiológus másként látja a helyzetet:
Ha elkapjuk az influenzát, bizonyos szintű immunitás alakul ki a szervezetben, így nem véletlen, hogy a csecsemők és a kisgyermekek a legfogékonyabbak a vírusra, ugyanis ők még nem voltak kitéve a vírustámadás veszélyeinek.
„Alacsony szintű lakossági immunitás több megbetegedést okozhat. Több gyermekhalálozás következhet be, és ezzel párhuzamosan az esetek száma nőhet az egész közösségen belül. Ez azért van, mert a lakosság általános immunitása az előrejelzések szerint alacsony lesz” – magyarázta Scott Hensley, a Pennsylvaniai Egyetem mikrobiológusa.
Egy másik érdekesség, hogy sokkal kevesebb influenzatörzs kering a lakosság között, ezért nem tudni, hogy a háttérben éppen milyen variánsok válhatnak dominánssá. Ha nem sikerül megtalálniuk a kutatóknak ezeket a törzseket, akkor könnyen lehet, hogy az influenza elleni védőoltások sem lesznek olyan mértékben hatékonyak a fertőzéssel szemben, mint azt korábban megszokhattuk.