A járvány alatt jelentősen emelkedtek az árak a boltokban
A koronavírus-járvány kirobbanása óta jelentősen növekedett az élelmiszer, valamint az egyéb fogyasztási cikkek ára, a tavalyi felvásárlási láz hatása pedig már az egész világon érződik, ugyanis bizonyos áruházak már most készlethiánnyal küzdenek.
Nem csupán a tartalékokban, de a konténerekben is hiányt szenvednek az áruházláncok, mely az alapvető működést veszélyezteti, ugyanis konténerek hiányában szinte lehetetlen az alapanyagok beszerzése az élelmiszeriparban.
Bakonyi Ádám, a Speed Line s.r.o. nemzetközi fuvarozócég logisztikai munkatársa az Indexnek elmondta, normális esetben egy Sanghaj–Koper-fuvar egy negyvenlábas konténerrel számolva 1200 és 1800 dollár (361 – 542 ezer forint) közötti összegbe kerül, manapság ugyanezért azonban 8500 dollárt (2,5 millió forint) is elkérhetnek érte.
A koronavírus-járvány globális negatív hatásai közé sorolható a elbocsátási hullám és a kényszerszabadságok kiadása a rakodómunkásoknak, a helyzet miatt ugyanis nincs elegendő ember, hogy lepakolják a kikötőkben lévő konténereket, sőt sofőrből is hiány van. Habár korábban két-három nap is elegendő volt egy konténer kipakolásához, manapság ez azonban akár egy hétig is eltarthat a tömeges kirúgások miatt.
Mivel a konténerek iránti kereslet jelentősen megnőtt, a fuvarozó cégek a többletköltséget a szállítás díjának emelésével próbálják egyensúlyozni, ám így a megrendelők is kénytelenek árakat emelni, mely végeredményben a vásárlókat érinti legkomolyabban.
Szakemberek úgy vélik, a nemrégiben drasztikusan megemelkedett teherszállítási díjak nyárra akár vissza is állhatnak a korábbi árakra, jelenleg azonban sajnos az árszint hetente változik.