A járvány alatt felpörgött a gyermekmunka
Egy szerdán publikált új tanulmány szerint a világ legnagyobb kakaótermesztőjének számító Elefántcsontparton számottevően megnövekedett a gyermekmunkásoknak a száma.
Egy szerdán publikált új tanulmány szerint a világ legnagyobb kakaótermesztőjének számító Elefántcsontparton számottevően megnövekedett a gyermekmunkásoknak a száma.
A lemaradtabb, még fejlődőnek tekinthető országokban sajnos rendkívül komoly problémát okoz a gyermekmunka, gyakran az akaratuk ellenére is. A helyi vállalkozók, ültetvényesek nem haboznak, ha gyermekeket kell foglalkoztatni, ugyanis nincs megfelelő jogi szabályozás sok esetben erre vonatkozóan.
A nyugat-afrikai Elefántcsontpart sem kivétel, akit a kontinens tekintetében az egyik legnagyobb ütemben fejlődő országként tarthatunk számon, tagja a gyakran „Afrikai Tigrisekként” emlegetett országoknak. Az ország többek között a nagymértékű kakaóexportjával érte el a nyomorból való részleges kitörést.
Nem kevés áron történik ez viszont, aminek a gyermekek is megisszák a levét. Már eddig is a munkaerő 16%-át tizennyolc éven aluliak tették ki, ami a vizsgált március közepétől május közepéig tartó időszakban – amikor elrendelték Elefántcsontparton is a koronavírus miatti vesztegzárat – 19.4%-ra emelkedett.
A jelentésben ugyan kiemelik, hogy még korai kimondani azt a tényt, hogy ez teljes egészében a koronavírus-karanténnak tudható be, viszont az olyan időszakokban, amikor gazdasági mélyrepülés van, illetve abban az esetben, amikor nincs megfelelő hozzáférés az iskolákhoz, rendre megemelkedik a gyermekmunkásoknak a száma.
A tanulmányban kiemelik, hogy fontos tényező lehetett ezen a téren a mozgásszabadság korlátozása, aminek révén nem tudtak a felnőtt munkások az adott ültetvényen munkát vállalni. Az eredmények alapján döbbenetes módon, több mint egymillió gyermeket érint a kakaófarmokon történő munka a nyugat-afrikai országban.
A tanulmányt készítő ICI (Nemzetközi Kakaó Kezdeményezés) úgy fogalmaz, a jelentés eredményei rávilágítanak a kakaóültetvények súlyos problémáira, ami egész Nyugat-Afrikát érinti, ugyanakkor leszögezik, ha időben kezeljük a gyermekmunka problémáját, akkor még visszafordítható lehet ez a problémás tendencia.