Szakértők az eddigi legsúlyosabb koronavírus-járványkitöréstől féltik az egyik közel-keleti országot
Gyakori háborúk által sújtott régiónak tekinthető a Közel-Kelet, viszont vannak országok, melyeknek különösen tragikus a sorsuk.
Gyakori háborúk által sújtott régiónak tekinthető a Közel-Kelet, viszont vannak országok, melyeknek különösen tragikus a sorsuk: ilyen Jemen is, ahol nem elég, hogy véres háború zajlik, a szakértők szerint a járvány is vészes pusztítást fog végezni.
Miközben Jemenben még mindig nem tudták kiheverni a szörnyű háborút, nagyon úgy tűnik, hogy közegészségügyi katasztrófával is szembe kell nézniük. Számos szakértő ugyanis úgy véli, hogy világviszonylatban a legsúlyosabb koronavírus-járványkitörés várható a közel-keleti országban.
Eközben az Egyesült Nemzetek Szervezete saját költségvetési hiánya miatt csökkenti a Jemennek juttatott pénzügyi segítséget, ami Lisa Grande, az ENSZ Humanitárius ügyek koordinációjáért felelős irodájának vezetője szerint olyan időben éri az országot, amikor a járvány egyre nagyobb mértékben fejti ki a hatásait az eddig is alulfejlett infrastruktúrával rendelkező nemzeten.
Grande elmondása szerint nagyon vészjósló a helyzet: az ország 369 kórházából 189-et három héten belül bezárhatnak, a víz és higiéniai ellátás szintén három héten belül leállhat 8.5 millió ember számára – köztük 3 millió gyermek számára – valamint az élelmezési támogatások, amik 2.5 millió alultáplált vagy éhező gyermeket segítettek eddig, nagyjából 8-10 héten belül szintén leállhatnak.
A közel-keleti országnak azonnal szükséges 2.42 milliárd dollár támogatásból az ENSZ eddig mindössze 1.35 milliárd dollárt tudott összegyűjteni. Grande úgy véli, a legrosszabb forgatókönyv alapján a koronavírus okozta halálos áldozatok száma meghaladhatja az elmúlt öt év háborúiban, valamint a betegségek és az éhezés folytán életüket vesztők számát.
A jemeni polgárháború során összesen több mint 112 000 ember vesztette életét, köztük 12 690 civil áldozat. A betegség és éhezés következtében elhunytak száma még bizonytalan, az ENSZ szerint az országban felbukkanó kolera-járvány körülbelül 110 000 embert fertőzhetett meg csak ebben az évben.
Ezen felül a különböző segélyező szervek körülbelül 10 millió jemeninek juttatnak humanitárius segítséget, valamint ötből négy állampolgárnak „életmentő segítséget” kell nyújtani. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint Jemen az egyik legsúlyosabb járványhelyzetű országgá válhat, ami részben következménye a nagyon visszamaradott tesztelési és egészségügyi kapacitásnak.
A közel-keleti országban ezen felül még mindig nem nyugodtak meg maximálisan a kedélyek, több helyen történnek terrorista támadások, amik az ENSZ csapatait is érintik. A világszervezetnél attól félnek, hogy ez a tény, valamint a megfelelő finanszírozás hiánya jóformán a semmivel tehetik egyenlővé azt a tevékenységet, amit eddig elvégeztek az országban.
Kapcsolódó hír: