Franciaország elfogadhatatlannak nevezte a helyzetet és a világ vezetőivel együtt egy nyílt levelet intéztek a védőoltás fejlesztőinek.
A Bloomberg információi szerint a gyógyszeripari óriás kedvezményezettként tekint az Egyesült Államokra, ezt az elhatározásukat pedig sokan élesen kritizálták.
„Számunkra elfogadhatatlan az, hogy egyes országok előnyösebb pozícióból várhatják a védőoltást kizárólag pénzügyi ürügyből.”
mondta Agnes Pannier-Runacher pénzügyi államtitkár.
Az elsődleges hozzáférést azonban nem indokolatlanul kapták meg az amerikaiak, mivel az Egyesült Államok volt az első ország, amely a francia Sanofit komoly összegekkel támogatta. A cég vezérigazgatója, Paul Hudson ezen a héten úgy nyilatkozott, hogy ha a francia kormány hamarabb segített volna, akkor korábban juthatott volna hozzá a szerhez.
Pannier-Runacher aggodalmai rávilágítottak egy sokkal súlyosabb problémára is, miszerint a kevésbé fejlett országok az anyagi szituációjuk miatt valószínűleg nem fogják első kézből megkapni a vakcinát. Ahhoz viszont, hogy egyáltalán hatásos lehessen a védekezés, elengedhetetlen széles körben alkalmazni az ellenszérumot.
NE HAGYD KI
A Sanofi meglepő lépésére múlt csütörtökön a világ több mint 140 államfője nyílt levélben kérte a francia gyógyszergyártó vállalatot és minden más céget is, hogy a „nép védőoltását” készítsék el, amely mindenki számára ingyenesen elérhető lesz.
A Dél-afrikai Köztársaság elnöke, Cyril Ramaphosa úgy fogalmazott,
„Senkit sem szabad hátrébb helyezni a sorban az alapján, hogy hol él vagy mennyit keres.”
Ami a Sanofi vakcináját illeti, a bíróság fogja meghatározni, valóban élvezhet-e elsőbbséget az Egyesült Államok.
A Sanofi France elnökét, Olivier Bogillotot arról kérdezték, hogy igazak-e a híresztelések, miszerint az amerikai állampolgároknak hamarabb adhatják majd be az oltásokat. A cégvezető úgy válaszolt,
„Ezt nem tudom megerősíteni. Nyilvánvaló, hogy ha a Sanofi feltalálja a koronavírus elleni vakcinát és az hatékony lesz, akkor bárki számára elérhetővé tesszük.”
Közben a második fertőzési hullám első jelei mutatkoztak a nyugat-európai országban: