Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A férfiaknál nemzőképtelenséget is okozhat a koronavírus

Azok a férfiak, akiknél középerős vagy súlyos tünetekkel jelentkezik a COVID-19 fertőzés, komoly mértékben csökkenhet a nemzőképesség – számolt be róla a The Jerusalem Post hírportál.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Azok a férfiak, akiknél középerős vagy súlyos tünetekkel jelentkezik a COVID-19 fertőzés, komoly mértékben csökkenhet a nemzőképesség – számolt be róla a The Jerusalem Post hírportál.

Dr. Dan Aderka, az izraeli Sheba Orvosi Központ kutatója és kollégái által elkészített tanulmányból megtudhattuk, hogy a vizsgált koronavírus-beteg férfiak spermájának 13 százalékában rábukkantak a Sars-CoV-2 vírus fertőző részecskéire, ami viszont sokkal fontosabb, hogy több mint 50 százalékuknál a nemzőanyag mennyiségének és koncentrációjának jelentős apadását észlelték. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Mindezeken felül az áldozatokon elvégzett boncolások után kiderült, hogy tizenkét páciensből szinte mindegyik esetben lecsökkent hímivarsejt-fejlődést, valamint alacsony tesztonszeronszinteket mértek.

Aderka elmondta, a koronavírus negatív hatását az ACE2 receptoroknak köszönheti, amelyek a tüdőn, a veséken és a szíven kívül megtalálhatóak a herékben lévő Sertoli- és Leydig-sejtek felszínén is – míg az előbbi sejtek a spermiumok beéréséért, addig az utóbbiak a tesztoszteron hormon termelődéséért felelősek.

Mivel a koronavírus az ACE2 receptorokhoz kötődve pusztítja el az egészséges sejteket, ezért lehetséges, hogy a hímivarsejtekre is negatív befolyással vannak a fertőző részecskék.

A szakember hozzátette, egyelőre nem tudják megmondani, hogy a sperma minőségi és mennyiségi változásai visszafordíthatóak-e, vagy esetleg maradandó károsodások jöhetnek létre. A kutató hangsúlyozta, a szakorvosoknak 6-12 hónapig kellene nyomon követniük ugyanazt a pácienst, hogy meghatározhassák, miként módosul a nemzőképességük.

Aderka közölte, van egy másik feltételezésük is, miszerint a TMPRSS2 nevű enzim segíthet a vírusnak abban, hogy csatlakozzon az ACE receptorokhoz, ezáltal könnyedén beépülhet a sejtekbe – ezt az enzimet érdekes módon pont a tesztoszteron aktiválhatja.

„Ez a jelenség magyarázatot adhat arra, miért magasabb a COVID-19 halálozási rátája a férfiaknál a nőkhöz képest. Mindezen felül azok a gyerekek is érintettek lehetnek a mortalitási arányszám emelkedésében, akiknél alacsony tesztoszteronszinteket tapasztalhatunk.”

mondta Aderka.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.