A fák is felelősek lehetnek a légszennyezettségért?
Los Angeles-ben új tanulmány vizsgálja a fák hatását a városi levegőminőségre.
Meglepő eredményeket tett közzé egy nemzetközi kutatócsoport a Science folyóiratban a Los Angeles-i légszennyezés forrásairól. A tanulmány ugyanis nem mást állít, minthogy a város fái és cserjéi jelentős mértékben hozzájárulhatnak a szmog kialakulásához, különösen a magasabb hőmérsékletű napokon.
A kutatók repülőgépről végzett mérésekkel vizsgálták a különböző illékony szerves vegyületek (VOC) koncentrációját a város légterében. A vizsgálatok eredményeiből megállapították, hogy a növényekből származó terpenoidok alkotják a VOC-k legnagyobb forrását, különösen a zöldebb városrészekben és a melegebb napokon.
Eva Pfannerstill, a tanulmány vezető szerzője ugyanakkor hangsúlyozta: „Mivel a növényi kibocsátásokat nehéz szabályozni, sokkal fontosabb az emberi eredetű szennyezés csökkentése.” A kutatás rávilágított arra is, hogy a magasabb hőmérséklet nemcsak a növényi, de az emberi eredetű VOC-kibocsátást is növeli.
Az eredmények értelmezésénél fontos szem előtt tartani a tágabb kontextust is. Jesse Smith, a Science folyóirat szerkesztője megjegyezte: „A városi légszennyezés sikeres mérséklésénél figyelembe kell venni, hogy az éghajlatváltozás erőteljesen megváltoztatja a kibocsátások mennyiségét és összetételét is.”
Szintén fontos megemlíteni, hogy a tanulmány nem azt sugallja, hogy a fák károsak lennének, hanem inkább arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberi tevékenység milyen drasztikusan befolyásolja környezetünket.
A kutatók további vizsgálatokat terveznek annak megállapítására, hogy mely növényfajok járulnak hozzá leginkább a szennyezőanyagok kibocsátásához.