Széleskörű COVID-19 tesztelésbe kezdenek a magyar orvosi egyetemek májustól
A Semmelweis Egyetem rektora, Merkely Béla egy videókonferencián jelentette be, hogy május elsejétől kezdve átfogó koronavírus-tesztelésbe kezd négy hazai orvosi egyetem, amelynek kereteiben 17 778 emberen végeznek majd mintavételt.
A széleskörű tesztelés célja, hogy tisztább képet kapjanak a hazai koronavírus-járvány helyzetéről, hol tart, és milyen súlyos a pandémia jelenleg Magyarországon. A projektet, amit két hét alatt (május 1-14 között) terveznek lebonyolítani, az Innovációs és Technológiai Minisztérium is támogatja.
Az átfogó vizsgálathoz úgynevezett PCR-teszteket fognak felhasználni, ami az eddig kipróbált módszerek közül a legpontosabb eredményt tudja visszaadni, mivel Merkely szerint képes kimutatni a vírus örökítőanyagát. A PCR-teszthez a vizsgált alany garat- és orr váladékából vesznek mintát, amit egy biztonsági csőbe tesznek, majd laborvizsgálat útján keresik a vírus jelenlétét.
A Semmelweis Egyetem rektorának elmondása szerint a pontosabb, amolyan megerősítő laborvizsgálatok okán, a váladékvétel mellett vérvételt is végrehajtanak a tesztalanyokon, hogy a szervezet vírusra adott lehetséges immunválaszát mutassák ki.
A mintavételre összesen 17 778 embert választottak ki az ország 489 településéből, köztük az összes budapesti kerületből. A kutatást végző orvosi egyetemek arra számítanak, hogy a kiválasztottak legalább 70%-a, körülbelül 11 200 ember el fogja fogadni a meghívást a részvételre vonatkozóan.
A vizsgálat eredménye május közepére várható, a teszt elvégzését pedig széles körű infrastruktúra segíti : a háziorvosi rendelők, járóbeteg ambulanciák és szűrőbuszok (ahol az alanyoknak el kell végezni a tesztet) mellett mozgó szűrőautók és az Országos Mentőszolgálat munkatársai is részt vesznek a projekt megvalósításában.
A tesztelésben természetesen nem kötelező részt venni, vagyis önkéntes és ingyenes, ám ajánlott a részvétel, hogy minél pontosabb képet lehessen kapni a magyar COVID-19 helyzetről. Az eredmények alapján klinikai epidemiológiai tanulmányt készítenek, többek között arról is, hogy mekkora a vírusfertőzöttek száma itthon, és hányan lehetnek tünetmentes vírushordozók.