Több mint 56 ezer magyar vált munkanélkülivé márciusban
A márciusi adatok valósággal megdöbbentették a szakembereket is.
Az egész világon tombol a koronavírus-járvány, amelynek következtében bezártak a gyárak, a műhelyek, az üzletek, valamint szünetelnek a szolgáltatások, melyek hatására drasztikusan megnőtt a munkanélküliek száma.
Sajnos Magyarországon sincs ez másként, a lehetséges állami mentőcsomagok enyhíthetnének csupán a helyzeten. A miniszterelnök azt ígérte, senkit sem hagynak munka nélkül, legvégső esetben a kormány fog lehetőségeket teremteni azoknak, akik elveszítették biztos állásukat.
Nyáron lehet majd tisztábban látni, milyen problémákat okozhatott a pandémia a munkaerőpiacon. A kormány hivatalos adatai alapján márciusban naponta mintegy 4 ezer embert bocsájtottak el a munkahelyéről, a járvány kitörése óta pedig 51 ezer regisztrált álláskeresőről szóltak a jelentések.
A KSH összegezte az előző hónapi statisztikákat és kiszámolták, hogy márciusban összesen 56 ezer ember vált munkanélkülivé, közülük mindössze 2 ezren regisztrálták magukat álláskeresőként, a fennmaradó 54 ezret gazdaságilag inaktívként könyvelték el, így a foglalkoztatottak száma 4 millió 442 ezerre csökkent.
Az adatokból kitűnik, hogy leginkább a fiatalokat és a nőket menesztették. A 15-24 éves korosztály esetében 3,4 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, 55-64 éveseknél ez az érték csupán alig ezerrel lett alacsonyabb. Megyei szinten az ország legszegényebb régióiban, Dél-Dunántúlon és Észak-Alföldön történt a legtöbb elbocsájtás.
A KSH eredetileg 3,8%-os munkanélküli rátát prognosztizált márciusra, ami 168 ezer embert jelent. Ha hozzávesszük az 54 ezer állás nélkül maradt állampolgárt, akkor 222 ezerrel kell számolnunk, ami a munkanélküli rátát 5%-ra növelte.
A regionális eloszlást figyelembe véve Nyugat- és Közép-Dunántúlon volt a legalacsonyabb a ráta, itt 1,5%-os és 2,3%-os értékeket mért a KSH; a legmagasabb munkanélküliségi arányszámmal pedig Észak-Alföld rendelkezett a maga 7,1%-ával. Nyugat-Dunántúlt és Észak-Magyarországot leszámítva a munkanélküliség csak kisebb mértékben emelkedett. A legnagyobb eltérést Dél-Dunántúlon tapasztalták, ahol a ráta mértéke 1,5%-os növekménnyel 6,2%-ra nőtt.
Úgy tűnik, hogy a járvány továbbra sem csillapodik: