Egy héten belül megkezdődhet az antivirális készítmények tesztelése
Az előzetes eredmények után a kutatók abban bíznak, hogy hamarosan nekiállhatnak a koronavírus elleni gyógyszerek klinikai ellenőrzéséhez.
A remdesivir nevű szérum laboratóriumi teszteléseinek végeredményei előreláthatólag május közepe és vége között lesznek elérhetőek. A vizsgálatokat vezető szakember, Dr. Andre Kalil elmondta, hogy már egy-két hét után új információkkal tudnak majd szolgálni a nyilvánosság számára.
A remdesivirt eredetileg a Gilead Sciences kutatócsoportja készítette az Ebola potenciális ellenszereként, azonban meglepő módon a kémcsöves kísérletek során a koronavírusra is hatással volt. Egyelőre tisztázatlan, hogy hatékony lehet-e a COVID-19 fertőzéssel szemben, viszont sokan bizakodóak ezzel kapcsolatban.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet által szponzorált tesztelésnél egy dupla vakpróbát fognak elvégezni placebóval, ahol sem a betegek, sem az orvosok nem tudják majd, ki kapja meg a valódi gyógyszert és kinél alkalmazzák a hatástalan placebót.
Vasárnap estig Kalil szerint már több mint 572 páciens átesett a kezeléseken és tűkön ülve várják az eredményeket.
A tesztelést a Nebraskai Egyetemi Egészségügyi Központban kezdték, ahol maga Kalil is tanít. Azóta már a világ 70 országában nekiláttak a kutatásoknak, többek között Dél-Koreában és Németországban is.
A remdesivirről egyelőre ellentmondásos adatok állnak a rendelkezésünkre. Április elején a Gilead szerint 53 betegen a tünetek javulását tapasztalták az első antivirális infúziók után. Egy kiszivárgott információ alapján azt feltételezik, hogy a szérum hatására a koronavírus-fertőzöttek sokkal gyorsabban gyógyulhatnak, ezt azonban tudományosan eddig senki sem bizonyította.
Múlt héten a WHO véletlenül közzétett egy összesítő jelentést, amelyben a potenciális ellenszer tesztelésének eredményeiről lehetett olvasni. A közleményben az állt, hogy „a remdesivir nem hozható összefüggésbe a betegek klinikai felépülésének felgyorsulásával.”
A Gilead viszont hozzátette, hogy ezek az adatok egyáltalán nem megbízhatóak, mivel nagyon kevés tesztalanyon végezték el őket és hamar leállították a kutatási folyamatokat.
Közben kiderült, hogy a COVID-19 kórokozója felettébb alkalmazkodóképesnek bizonyult: