Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fontos járványügyi adatok megosztását tagadta meg Kína a WHO elől

Kiemelt jelentőségű információkat tart vissza Kína az Egészségügyi Világszervezet 14 fős kutatócsapata elől, amelyek segítségével pontosabban meglehetne ismerni, hogyan tört ki a koronavírus-járvány.

...svg content...Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi, a koronavírus eredetének felkutatásával megbízott szakértõi védõruházatot viselnek Hupej tartomány állategészségügyi hivatalának vuhani épületében 2021. február 2-án. Vuhan, a közép-kínai Hupej tartomány székvárosa a világjárvány legelsõ, ismert gócpontja. Maria Van Kerkhove, a WHO Covid-19 kérdésekben illetékes egyik vezetõjének közleménye szerint a küldöttség tagjai eredményesnek tartják az eddigi megbeszéléseket kínai partnereikkel. MTI/AP
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A WHO független kutatóinak beszámolója szerint rendkívül fontos adatok megosztását tagadták meg a kínai tudósok – írja a New York Times. A szervezet kutatói és a kínai tudósok között esetenként olyan feszültté vált a nézeteltérés, hogy tudósoktól nem megszokott módon kiabálásba csapott át a diskurzus.

A kutatók elmondása szerint Kína titkolózása, és az információk kiadásának megtagadása folyamatosan hátráltatja a koronavírus-járvány első napjainak megismerését, ami azért is súlyos probléma, mert ezekkel meg lehetne előzni pandémiákat a jövőben. Kolsen Fischer, a csapat dán epidemiológusa úgy fogalmazott: Soron kívül Egy csavar végén mégis lesz Mikulásgyár idén

„Ha az adatokra fókuszálsz, ha szakember vagy, és úgy szerzel meg fontos adatokat, az olyan fontos, mint amikor az orvosok saját szemükkel vizsgálják meg a beteget”

A szervezet 14 fős kutatócsapata összesen 27 napot tölt Kínában, hogy a koronavírus-járvány kitörésének körülményeit vizsgálja. Több kutató viszont azt állítja, a kínai kollegáikat nagyon frusztrálta a kérdezősködés, és az adatok követelése, valamint megpróbálták arra sarkallni a kutatókat, hogy öleljék fel a kínai kormány narratíváját, hogy a vírus nem is Kínából ered.

Dr. Fischer is kiemelte, hogy a vizsgálatról neki az volt az alapvető benyomása, hogy erősen befolyásolta a geopolitikai helyzet. „Mindenki tudja, mekkora a nyomás Kínán, hogy egy ilyen vizsgálatra vevő legyen, valamint azt is, hogy mekkora felelősségük lehet a járvány kialakulásában” – tette hozzá.

Kína állítása szerint azért nem tudtak megfelelő adatokat szolgáltatni, mert nem volt elég idejük arra, hogy beszerezzék, ezért csak összefoglalókkal tudtak szolgálni, míg a WHO tudósai folyamatosan adatot próbáltak kérni. A kutatócsapat csak egy okból tekint győzelemként a kínai túrára, mert alapvetően békés mederben tartották, így bíznak benne, hogy a jövőben sor kerül további kutatásokra.

Azt azonban a kutatók is elismerik, hogy a legfontosabb kérdésekre nem sikerült választ találniuk, ráadásul még kritikákkal is illették őket, amiért a túrát lezáró sajtótájékoztatón elismerték a kínai kormány teóriáját, hogy fagyasztott ételeken keresztül kerülhetett már eleve Kínába a koronavírus 2019 végén.

A legfontosabb kérdésben, a járvány kitörésének körülményeiben például alig kaptak bizonyítékokat a kutatók, mivel nem bocsátottak a rendelkezésükre megfelelően részletes betegadatokat a legelső megerősített fertőzöttekről. Dominic Dwyer, a csapat ausztrál mikrobiológus kutatója úgy fogalmazott:

„Több alkalommal is kértünk tőlük erre vonatkozóan adatot, és adtak is néhány dolgot, de bőven nem elegendő mennyiségű adatot ahhoz, hogy a szükséges vizsgálatokat el tudjuk végezni”

A vizsgálat során ráadásul érdekes jelekre bukkantak: kínai tudósok például elismerték, hogy Vuhanban már 2019 októberében 92 beteget ápolták köhögéssel és magas lázzal. A kínai tudósok állították, hogy nem találtak koronavírusra utaló jelet a szervezetükben, viszont a teszteket nem végezték el megfelelően, így ezt tovább kell vizsgálni.

Az Egészségügyi Világszervezet tudósai továbbra is nyomást fognak helyezni Kínára, hogy egyrészt szerezzék be a megfelelően részletes betegadatokat, másrészt meg végezzenek alapos vizsgálatot a vuhani piacokon zajló vadhús-kereskedelem kapcsán is, hogy bizonyítékokat szerezzenek arra, hogyan ugrott át állatról emberre a vírus.

Ezek a háztartások fizetést kapnak azért, hogy ne használjanak áramot csúcsidőben

A hálózatüzemeltető egész évre kiterjeszti rugalmassági programját, amit egyszer már bevezettek a téli hónapokra az energiaválság idején.

Fordított az MTK ellen a Győr, mégsem nyertek

Ugyan két gyors góllal fordítani tudott az MTK ellen a Győri ETO, nem tudták megszerezni a 3 pontot.

Orbán Viktor fontos dolgot közölt a minimálbérről

A miniszterelnök szerint a magyarok biztosak lehetnek abban, hogy a minimálbérnek a mértéke a következő években az infláció mértéke fölött lesz.