Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,853 $

Az ENSZ szerint a vakcina-nacionalizmus tönkreteheti az oltási kampány sikerességét

Egy brit kezdeményezés révén az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdára kulcsfontosságú gyűlést hívott össze, amelyen a koronavírus elleni védőoltások globális elérhetősége lesz a fő téma.

Budapest, 2021. február 13. Oltásra készíti elő egy nővér az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcinát (hivatalos nevén Gam-COVID-Vac) a Szent Imre Kórházban, a főváros XI. kerületében 2021. február 13-án. MTI/Mohai Balázs
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legfőbb kérdést az jelenti, miként történhetne meg a vakcinák lehető legigazságosabb elosztása a világon. Miközben a fejlett országok előre lefoglaltak maguknak több milliárd dózis oltóanyagot, a szegényebb sorsú államok a déli féltekén még a WHO Covax programja ellenére sem tudták beszerezni a készítményeket.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa többek között megvitathatja azt is, érdemes lesz-e a jövőben békefenntartó egységeket küldeni bizonyos térségekbe, ahol szakértők azt valószínűsítik, hogy a gazdagabb politikusok és rokonaik korrupció révén hamarabb hozzájuthatnak a védőoltásokhoz, mint mások. Soron kívül Megható fotóval kívánt boldog anyák napját Orbán Viktor

A tanácsnak legutoljára 2020 júliusában kellett közrelépnie, amikor is az Egyesült Államok és Kína között zajló konfliktust simították el – ekkor Donald Trump egykori elnök azzal vádolta meg a távol-keleti országot, hogy szándékosan fertőzték meg a világot koronavírussal.

A brit iniciatíva most főként a vakcina-nacionalizmusként is elhíresült problémát szeretné megoldani, így a Covax programban biztosított 1,3 milliárd adag vakcinán kívül több százmillió dózist foglalhatnak le azoknak az országoknak, ahol a lakosság elől még a WHO adományát is elrabolhatják illetéktelen személyek.

Az úgynevezett vakcina-apartheidet is el szeretnék kerülni, melynek értelmében a gazdagabb északi államok sokkal több forrásra tehetnek szert, mint a szegényebb déliek – írta a France24 hírportál.

Oroszország, Kína és néhány közel-keleti állam nemrég például oltás-diplomáciai szervezeteket hozott létre annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségű vakcinákkal láthassák el az igénylőket.

A Manchester United edzője lehet Tuchel utódja a Bayern Münchennél

Még akár az is megtörténhet, hogy a Manchester Unitednál küszködő edző veszi át a bajor klub irányítását.

Megtalálhatták az amerikai és ausztrál szörfösök holttesteit Mexikóban

Nagy valószínűség szerint a holttestek azok a személyek személyazonosságait rejtik, akik nemrég tűntek el.

56-an meghaltak, 67-en pedig eltűntek a Brazíliát sújtó ítéletidőben

Brazília déli államában, Rio Grande do Sulban a heves esőzések okozta áradások következtében 56 ember életét vesztette, további 67 személyt pedig eltűntként tartanak nyilván.