Hatástalannak bizonyult koronavírus ellen a C-vitamin és a cink
Amerikai kutatók bebizonyították, hogy sem a cink-, sem a C-vitamin-tartalmú készítmények nem enyhítik a covid-fertőzés során fellépő kellemetlen tüneteket.
A JAMA Network Open tudományos folyóiratban nemrég megjelent tanulmányból kiderült, hogy a cink és a C-vitamin sem segített a középsúlyos és súlyos panaszokkal küzdő koronavírus-páciensek felépülésében – írta a Korrespondent hírportál.
A kísérlet során összesen 214 koronavírus-fertőzött önkéntest vizsgáltak. A betegeket négy csoportba különítették el – az első három csoport tagjai cink és aszkorbinsav bizonyos keverékét kapták meg, míg a negyedik csoportba osztott páciensek megfázás tüneti kezelésére használt hagyományos terápiában részesültek, és kizárólag lázcsillapítókat szedtek, valamint ágynyugalomra kötelezték őket.
Mindezek alapján bebizonyosodott, hogy a cink-glükonátos terápia és az aszkorbinsavas kezelés különféle formái semmilyen módon sem járultak hozzá a koronavírusos betegek felgyógyulásához.
Azoknál a pácienseknél, akiknél magasabb dózisú C-vitamint alkalmaztak, kellemetlen mellékhatások jelentkeztek, úgymint heveny hasmenés, émelygés, valamint hasi görcsök és szorulás.
Ha a koronavírus-fertőzés diagnosztizálását követő 24 órán belül elkezdünk cinktartalmú étrend-kiegészítőket szedni, akkor mindössze egy nappal rövidíthetjük meg a felgyógyulásunkat.
Fontos megjegyezni, bár a C-vitamin erősíti az immunrendszerünket, nem szabad túlzásba esnünk, ugyanis a napi bevitt mennyiség nem haladhatja meg nőknél a 75 milligrammot, férfiak esetében pedig a 90 milligrammot, máskülönben gyomor- és bélproblémákat idézhetünk elő vele.