Enyhülni látszik a Kína-India határkonfliktus, fontos döntés született
Megerősítette Kína és India kormánya egyaránt, hogy visszavonják a seregeiket a számos konfliktusnak otthont adó hegyvidéki határterületről.
A két atomhatalom közötti határfeszültség még májusban robbant ki a Karakoram-hegységnél, amikor a kínai és indiai katonák megtagadták egymás szóbeli figyelmeztetést, és napi jelleggel keveredtek ordibálásokba és ökölharcokba.
A konfliktus júniusra eszkalálódott igazán, amikor már Depszángban és a Galwan-völgyben voltak gyakoriak a katonák közti verekedések – idézte fel a Washington Post. A legsúlyosabb tömegverekedés végül halálos eredménnyel záródott, legalább 20 indiai katona életét vesztette.
A konfliktus csak azért nem csapott át háborúba, mert a katonaság vezetői elégszer figyelmeztették a sereg tagjait, hogy semmi esetre se rántsanak fegyvert. A készültség azonban teljes volt, több tízezer katona, valamint tankok és harci repülők állomásoztak a határon.
A két ország egymást vádolta a konfliktus kirobbantásával, ám végül a helyzet diplomáciai úton való rendezése mellett döntöttek, amely jelentősen megváltoztatta a Kína-India kapcsolatokat. A hegyes régióban azonban 45 év tűzszünet után figyelmeztető lövéseket adtak le mindkét oldalon, mire Peking követelte az indiai csapatok azonnali kivonását.
India védelmi minisztere azonban bejelentette, hogy megállapodtak a katonai aktivitás szüneteltetésében, és csak akkor fognak visszatérni a határhoz, ha sikerült megkötni a diplomáciai és katonai megállapodásokat a helyzetre vonatkozóan.