Ősszel és télen is megsemmisült a magyar turizmus
Tavaly decemberben 93 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal becslése szerint, így gyakorlatilag befagyott a hazai turizmus.
A koronavírus-járvány második hullámának megfékezésére irányuló korlátozások következtében szinte leállt a magyar turizmus – miközben novemberben óriási zuhanást mértek, addig decemberre lényegében teljesen padlóra került a szektor.
A Portfolio elemzéséből kiderült, hogy decemberben az egy évvel korábbi adatokhoz képest a belföldi vendégek száma 92, míg a vendégéjszakáké 89 százalékkal csökkent. A külföldi vendégek száma esetében sokkal meredekebb visszaesést tapasztaltak (97 százalék),vendégéjszakáké pedig 96 százalékkal zuhant.
A legnagyobb mértékű csökkenés a balatoni turisztikai térségben (99, illetve 98 százalékos), valamint a fővárosban történt. A tavalyi év összességében tehát valóságosan lebénította a hazai turizmus, köszönhetően a tavaszi és őszi-téli járványügyi óvintézkedések miatt eszközölt zárlatnak.
A tavalyi év egészében 2019-hez képest a kereskedelmi szálláshelyek 58%-kal kevesebb, összesen 13 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 39, a külföldiek 77%-kal kevesebb (9,6 millió, illetve 3,7 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 59%-kal csökkent, és 228 milliárd forintot tett ki.
2021 első néhány hónapja szintén lesújtó eredményekkel zárulhat, mivel a korlátozó intézkedéseken továbbra sem enyhített a kormány, ezért az iparág résztvevői attól tartanak, támogatások hiányában csőd szélére sodródhatnak.
Ha oldanának a lezárásokon, akkor a szektor beindulhatna, és valamelyest húzhatna a GDP-n is, bár ettől egyelőre távol vagyunk, hiszen a kormány kijelentette, addig nem várható jelentős nyitás, amíg a covid-fertőzöttek napi növekménye vissza nem esik.