Kevésbé hatékony a koronavírus-vakcina elhízott emberek esetében?
A H1N1-járványból kiindulva szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a Sars-CoV-2 vírusnál alacsonyabb hatással bírhatnak a nemrég kifejlesztett védőoltások a túlsúlyos személyek tekintetében.
Azok, akiknek a testtömeg-indexük meghaladja a 30-at, vagyis elsőfokú obezitásban, egyszóval elhízásban szenvednek, sokkal nagyobb eséllyel kerülhetnek be kórházba koronavírus-fertőzés miatt, továbbá esetükben a halálozási kockázat is jelentősen magasabb.
A The Libertarian Republic folyóiratban közzétett publikáció alapján a Pfizer covid-oltásában részesülő önkéntesek 70 százaléka túlsúlyos vagy elhízott volt, tükrözve ezzel az Egyesült Államok jelenlegi egészségügyi helyzetét.
A kutatás során rájöttek, hogy a B- és T-immunsejtek aktiválására megcélzott koronavírus-vakcinák az elhízással küzdő személyeknél negatív immunreakciót válthatnak ki a szervezetből. Azoknál, akik alacsonyabb B- és T-sejtszinttel rendelkeznek, az immunrendszer olyan mértékben gyengülhet, hogy képtelenek lépést tartani vírusfertőzéskor a kórokozóval.
Mindezekből kifolyólag látszik, miért kevésbé hatékony a vakcina az elhízott páciensekre nézve, ezért szakemberek azt sürgetik, hogy az effektivitás feljavítása érdekében további vizsgálatokat hajtsanak végre a biotechnológiai vállalatok.
Még a hatékonyság csökkenése ellenére is azt javasolják az epidemiológusok és infektológusok, hogy a túlsúlyosak is igényeljék a covid-vakcinát. Mindezt az influenza-oltáson átesett betegek apropóján ajánlják, hiszen a vakcinában részesülő túlsúlyos betegeknél 40 százalékkal visszaesett a kórházban kezelt páciensek száma, 82 százalékkal pedig az intenzív osztályra való átszállítás rizikója csökkent.