Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,06 Ft
Euró
391,88 Ft
Font
458,20 Ft
Bitcoin
62,420 $

Egy új lélegeztetőgép-prototípust fejlesztett ki a NASA

A koronavírus-járvány elleni harcban minden egyes életmentő készülék nélkülözhetetlen lehet, ezt pedig a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnál is tudják.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA mérnökei sem maradtak tétlenül, mivel megalkottak egy könnyen összeszerelhető, magasnyomású lélegeztetőgépet. A VITAL névre keresztelt prototípust mindössze 37 nap alatt tervezték meg az űrügynökség sugárhajtással foglalkozó JPL laboratóriumában a kaliforniai Pasadenában. Április 21-én már átesett az első sikeres tesztelésen a New York-i Mount Sinai Kórházban, így nemsokára elkezdhetik a tömeggyártását.

A lélegeztetőgépek hiánya több nagyvállalatot is arra ösztönzött, hogy a megszokott gyártásról átálljanak a létfontosságú eszközök előállítására. Ezek a készülékek szerkezetileg azonban nagyon bonyolultak, sokszor évekig tart őket megtervezni és körülményes az ellenőrzésük is. Rendkívül lassan készülnek, mivel speciális alkatrészekből állnak, így nem csoda, hogy roppant drága egy-egy ilyen szerkezet. Soron kívül Késes támadás történt a bőnyi általános iskolában, egy fiatal lány szúrt

A NASA kutatói szerették volna áthidalni ezeket a gyakori problémákat és a VITAL-t úgy álmodták meg, hogy kevesebb komponensből álljon, ezzel pedig sokkal elterjedtebbé válhat.

Az új fejlesztésű lélegeztetőgépet egyszerűbben lehet legyártani, kezelni és javítani, a szoftvert és az oxigén adagolását szintén könnyebbé tették, ezáltal gond nélkül lehet használni nagyobb kórházakban és idősotthonokban, de még akár kongresszusi központokban és szállodákban is. A hátrányai közé tartoznak azonban, hogy a pácienseket ugyanúgy altatni és intubálni kell, valamint a készülék legfeljebb csupán négy hónapig működőképes.

Az amerikai űrhajózási hivatal szóvivője elmondta, hogy a JPL laboratórium tárgyalásokat folytat az egyik hivatallal, amely után a VITAL szabadalmát teljesen ingyen felhasználhatják majd a privát egészségügyi cégek és mindenféle jogi akadályok nélkül legyárthatják a lélegeztetőgépeket.

Mindeközben a NASA az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeletét (FDA) arra sürgeti, hogy a hosszú évekig elnyúló teszteléseket és hivatalos engedélyezést pár nap alatt végezhessék el, ezért a prototípusokat azonnal a Mount Sinai Kórház központjába szállították.

„Az intenzív osztályon már várják a koronavírusos betegeket a magasnyomású lélegeztetőgépeink. A VITAL-lal azt szeretnénk elérni, hogy megállítsuk a páciensek tüneteinek további romlását, ami sokkal bonyolultabb, asszisztált kezelést igényelne.”

mondta Dr. J. D. Polk, a NASA fejlesztésben részt vevő szakembere.

Közben az életmentő készülékek gyártói enyhítettek a szigorú szabályozásaikon:

https://liner.hu/a-lelegeztetogepek-gyartoi-elerhetove-tettek-a-javitasi-utmutatokat/

Egy év alatt megduplázódott a kanyarós megbetegedések száma

Kutatók mutattak rá egy riasztó tendenciára: globálisan megfigyelhető volt, hogy egy év leforgása alatt szinte megduplázódott a kanyarós megbetegedések száma.