Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,95 Ft
Euró
389,46 Ft
Font
454,00 Ft
Bitcoin
64,128 $

Kutatók most először mikroműanyagot találtak az antarktiszi óceánban

A legújabb tanulmányban arról számoltak be, hogy az emberi történelem során először apró műanyagszemcséket fedeztek fel a Déli-óceánban.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A déli féltekének leghidegebb víztömegét a Tengerészeti és Antarktiszi Kutatócsoport (IMAS) vizsgálta. Ahelyett, hogy pozitív hírekkel szolgálhattak volna, a környezetszennyezés egyik legszomorúbb bizonyítékára bukkantak. A Déli-sarkhoz közel lévő jégréteg alatt egy csomó befagyott műanyagdarabot találtak.

A mikroműanyagok olyan apró szemcsék, amelyek az erózió során egy nagyobb termékről lemorzsolódtak. A palackok, a különböző plasztikus szövetek és egyéb, ember által előállított szemetek az idő során az óceánokban hánykolódva egyre jobban elkopnak, végül pedig szinte porrá őrölt formában vagy a vizekben maradnak, vagy a partokra kerülnek, rosszabb esetben pedig akár a tengeri élőlények akaratlanul elfogyaszthatják őket, amely súlyos pusztulásokhoz vezethet. Soron kívül Saját házában késeltek halálra egy várandós nőt, nagy erőkkel keresik a tettest

Így néznek ki a mikroműanyag darabkái Fotó Florida Sea Grant

Ezeket a műanyagszemcséket korábban már kimutatták az északi Jeges-tengerből és az antarktiszi felszíni óceánból, azonban az antarktiszi jég alatt először találták meg őket. 14 különböző helyszíni mintavételezést végeztek, amelyek után összesen 96 részecskét fedeztek fel a jégben. A kutatók szerint az olvadásoknak köszönhetően akár a tenger is bemoshatta a műanyagdarabokat a felszín alá, ahol azok később befagytak.

A tanulmányban ugyanakkor hozzátették, az antarktiszi Déli-óceánban sokkal nagyobb műanyagszemét-darabok úszkálnak, ezért a bomlási folyamatok lassabban zajlanak le. A tudósok ezért úgy vélik, a hulladékszemcsék valószínűsíthetően a turisták vagy a kutatók személyes felszereléseiből maradhattak vissza.

Azzal, hogy a mikroműanyag részecskék a jég alá kerülnek, sokkal több időt töltenek a felszíni vízben ahelyett, hogy lesüllyednének az óceán fenekére. Emiatt lehet az, hogy a garnélák, krillek vagy a hasonló tengeri élőlények élelemként tekinthetnek rájuk, így pedig komoly problémává lépnek elő az ottani táplálékláncban.

Sajnos az Arktiszon is súlyos a helyzet:

https://liner.hu/2050-elott-eltunhet-a-jeg-a-nyari-honapokra-az-eszaki-sarkrol/

Dzsudzsákék sem tudták megállítani a Ferencvárost, kiütötték a Debrecent

A Debrecen sem tudott mit kezdeni a Ferencvárossal, 4-1-es vereséget szenvedtek, és távolabb kerültek a dobogótól.

Ezekkel a gólokkal lett bajnok a Real Madrid (videó)

A Real Madrid meccse nem volt a legsimább a Cadiz ellen, mégis 3-0-ra nyertek, majd a Barcelona vereségével bajnoki címet ünnepelhettek.

Életveszélyes állapotba került két gyermek egy ceglédi autóbaleset miatt

Többeket mentőhelikopterrel vittek kórházba a Cegléden történt súlyos baleset miatt, két gyerek életéért küzdenek az orvosok.