Fiatal diákok ezrei tüntettek Erdoğan ellen az egyetemek ellehetetlenítése miatt
Miután Törökország elnöke politikai szövetségesét nevezte ki az egyik nívós egyetem rektorává, a hallgatók frusztráltsága óriási országos tüntetéssorozatban csúcsosodott ki.
Az isztambuli Boğaziçi Egyetem élére múlt hónapban került az a Melih Bulu, akit demokráciaellenes módszerekkel, az egyetem tagjainak beleegyezése nélkül, pusztán politikai indíttatással léptettek elő rektorrá.
Bulu lett az első külsős rektor az egyetem történetében, akit nem a bizottság választott meg; utoljára erre 1980-ban, a nagy török puccs ideje alatt került sor – adta hírül a The Guardian.
A török rendőrség Isztambulban és Ankarában több mint 300 demonstrálót, többségében egyetemista hallgatót tartóztatott le, amiért polgári engedetlenséget tanúsítottak a kormány rendeleteivel szemben.
Erdoğan szerdán bejelentette, ellenzi a tüntetéseket, egyúttal közölte, a demontrációk résztvevői mind egy szálig terroristák és LGBT mozgalmat támogató személyek, akik Törökország nemzeti és spirituális értékeit szeretnék tönkretenni.
Erdoğan diktatórikus módszerei szöges ellentétben állnak a demokrácia alapelveivel, ami valószínűleg a 2016-os kudarcba fulladt puccskísérlet eredménye lehet, mely után a miniszterelnök megerősítette teljhatalmát az országban.
Az elmúlt öt év során több tucat egyetemet záratott be pusztán politikai célzattal a kormányfő, a felsőoktatási intézmények nagy részét pedig korrumpálta, ugyanis a magasabb pozíciókba kormányközeli embereket nevezett ki.
Az idősebb generáció tagjai mégis hálásak Erdoğannak, amiért a közutak és a kórházak építésére, valamint a munkásosztály fizetéseinek emelésére koncentrál, ezért a fiatalok magukra maradtak a tüntetéseikkel. Kijelenthető, hogy a korosztályok közötti szakadék tovább mélyült, amihez a kormány és a miniszterelnök egyaránt jelentősen hozzájárult.