Kína hamis információkat terjeszthet a koronavírussal kapcsolatban
Az amerikai hírszerzés munkatársai figyelmeztettek, hogy a kommunista ország az orosz kormány által támogatott propagandista trollok taktikáját felhasználva álhírekkel bombázza a közösségi médiát.
A New York Times értesülései szerint a kínai hatóságok szöveges üzenetekben, spam levelekben és a világháló népszerű szociális platformjain téves információkat osztottak meg. A kínai álhírterjesztők az Egyesült Államokban életben lévő korlátozásokról nyújtottak fals tájékoztatást.
Különféle hamis felhasználói fiókokat hoztak létre többek között a Facebookon és a Twitteren, majd az orosz trollok által már korábban tapasztalt módon amerikaiak millióinak küldtek üzeneteket. Az egész akció március közepén kezdődhetett – Donald Trump elnök ekkor döntött az ország lezárásáról.
Az elektronikus levélben olyan szövetségi ügynökségekre hivatkoztak, mint a Pentagon, FBI vagy a CIA. Az álhírek akkora figyelmet keltettek a hatóságokban is, hogy március 15-én a Nemzetbiztonsági Tanácsnak a Twitteren kellett magyarázkodnia:
„A szöveges üzenetekben lévő pletykák az országos karanténról HAMISAK.”
Hat amerikai illetékest kérdezett meg az ügyről a New York Times. Szerintük ezeket a szándékosan ferdített információkat eredetileg nem a kínaiak találták ki, azonban a terjesztésükben egyértelműen segíthettek.
Az Egyesült Államok hivatalnokai úgy vélik, Kína leckéket vehetett az oroszoktól és a szövetségi döntéshozók hitelességét kívánják gyengíteni ezekkel az internetes támadásokkal. A hatóságok hozzátették, hogy a kelet-ázsiai kommunista rezsimet éltető európai hírességek is hozzájárulhattak a folyamatokhoz.
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zsao Li-Csian természetesen hevesen cáfolta az amerikaiak feltételezéseit:
Bárhonnan is származzanak ezek a hamis hírek, a kamu információk terjedése egyre súlyosabb problémát jelent a közösségi médiában, Kína pedig már korábban is hasonló módszereket használt, így nem lenne meglepő, ha kiderülne, az ők álltak az egész mögött.
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos álhírek és tévhitek tömkelegével találkozhatunk a Facebookon és a Google-on, amely sajnos lelassítja a valós információk elterjedését, ez pedig komoly gondokhoz vezethet.
Az emberi hiszékenység sajnos határtalan, így többen a csalóknak adnak igazat és tovább osztják az alaptalan sületlenségeket, amellyel kialakul az álhírek tökéletes ördögi köre.
Nagy-Britanniában nem jutott megfelelő méretű maszk a nővéreknek és doktornőknek: