Kiderült, hogyan lehetünk Covid-pozitívak az oltás ellenére is
Itt vannak az okai annak, hogy hogyan lehetséges pozitívra tesztelni, miután megkaptuk a koronavírus elleni védőoltást
A Covid elleni vakcina nem nyújt azonnali és teljes védettséget, ami azt jelenti, hogy miután megkaptuk a második adagot, még mindig elkaphatjuk a fertőzést és pozitív lehet a tesztünk.
Így történt ez a massachusettsi demokrata képviselő, Stephen Lynch esetében is, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztje, miután megkapta a Pfizer vakcinájának második dózisát, és Rick Pitinoval, a legendás korsárlabda-edzővel is hasonló történt az első adag védőoltás után.
Annak, hogy ez hogyan fordulhat elő, több lehetséges oka van. A CNN összefoglalója alapján ezek a következők:
Miután megkaptuk az oltást, időre van szükség ahhoz, hogy a vakcina valóban védettséget nyújtson. Ez a csúszás a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) szerint néhány naptól akár néhány hétig tarthat.
Nem 100%-os hatékonyságú a vakcina. A legtöbb esetben kialakul a védettség, azonban előfordulhat, hogy ez mégsem történik meg – az engedélyezett védőoltások magas hatékonysággal rendelkeznek, de nem 100%-osak.
A vakcina védelmet nyújt a betegség kialakulása ellen, de egyelőre nem tudjuk, milyen mértékben véd a megfertőződés ellen. Ez azt jelenti, hogy lehetséges, hogy miután megkaptuk a védőoltást, elkapjuk a vírust is, azonban tünetek és súlyos szövődmények megjelenése nélkül túlesünk rajta.
Belgiumban már 55 év felett sem ajánlják az oxfordi vakcinát
Pozitív lehet a tesztünk eredménye, ha azelőtt fertőződtünk meg, mielőtt megkapjuk a védőoltást. A koronavírus elleni vakcina nem biztos, hogy az összes Covid variáns ellen ugyanolyan hatékonysággal biztosít védettséget. Ugyanakkor az előzetes kutatások arra engednek következtetni, hogy a jelenlegi védőoltások hatékonyan lépnek fel a vírus mutációja ellen is, és annak érdekében, hogy megakadályozzuk újabb variánsok széleskörű terjedését, a lehető legtöbb ember beoltására van szükség.