Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,48 Ft
Euró
389,34 Ft
Font
453,73 Ft
Bitcoin
64,251 $

Valóban megmenthet minket a vakcina a koronavírustól?

A védőoltások sem lehetnek 100%-ban hatékonyak és egyáltalán nem biztos, hogy teljes mértékben védetté válhatunk.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A vakcinák lehetséges megoldást jelenthetnek a COVID-19 pandémia leküzdéséhez, azonban szinte lehetetlen előrejósolni a fejlődésük idővonalát. A közeljövőben továbbra is köztünk fog maradni a koronavírus és semmi sem garantálja, hogy 2021-re vagy akár 2022-re világszerte elterjedhet majd a védőoltás.

Mindenkin eluralkodik a túlságos optimizmus, amikor a vakcinákról beszél. Nem véletlen, ugyanis a jelenleg is érvényben lévő korlátozások miatt hajlamosak vagyunk pozitívabban felfogni az ellenszérummal kapcsolatos jó híreket, mivel már szeretnénk, ha vége lenne ennek az egész helyzetnek. Soron kívül Saját házában késeltek halálra egy várandós nőt, nagy erőkkel keresik a tettest

Abban egészen biztosak lehetünk, hogy a kutatók gőzerővel dolgoznak a vakcinán, viszont nem ártana kicsit elvonatkoztatnunk az érzelmeinktől és helyette az eszünkre kellene hallgatni. A védőoltás önmagában nem fog megoldással szolgálni a globális válságra – egy ideig egészen biztosan meg kell tanulnunk együtt élnünk a vírussal.

Átlagosan tíz évig tart egy új ellenanyag kifejlesztése, viszont tapasztalhatjuk, hogy a mostani szituáció teljesen más. Jelenleg több mint 80 vakcina-projektet indítottak el az egész világon, ami példátlan az emberiség történelmében. Amiért ilyen sokan álltak neki a kutatásoknak, az immunológusok úgy vélik, akár 12-18 hónapon belül elkészülhet a várva várt védőoltás. Sokan már természetesnek veszik ezt az információt és úgy fogják fel, hogy jövőre már el is felejthetjük ezt a zűrzavart. A kutatók azonban egyáltalán nem ezt mondják.

A vakcinának először immunválaszt kell kiváltania az emberi szervezetből, ami egy kritikus pontja a fejlesztésnek. Ha ez megtörtént, még nagyon hosszú az út az elfogadtatásig. A védőoltásnak biztonságosnak kell lennie és nem szabad, hogy bármilyen komoly mellékhatással rendelkezzen. Még ha megfelelő mennyiségben létre is jöttek az antitestek és hatékonynak bizonyult a vakcina az emberek jelentős százalékánál, akár hosszú hónapokig tarthatnak a klinikai kezelések, valamint a hivatalos tesztelések a biztonság és az effektivitás ellenőrzése miatt.

Mindezek után nincs garancia arra, hogy születhet bármiféle immunválasz. Nem lehetünk biztosak abban sem, hogy a vakcina veszélytelen lesz. Az sem borítékolható, hogy egy vagy két éven belül bárki számára elérhető lesz majd a védőoltás.

Ha mégis sikeresek lesznek a fejlesztések, további hosszú hónapokat, akár éveket is várhatunk a több millió ellenszérum legyártására és szállítására. Ezután még tovább tart majd az emberiség globális immunitásának kialakulása.

Ha logikusan gondolkozunk, láthatjuk, hogy felesleges bizakodnunk egy esetleges 2021-es vagy 2022-es vakcinában.

David Nabarro, a londoni Imperial College professzora és a WHO COVID-19 nagykövete a The Observer lap hasábjain tett nyilatkozatában arról beszélt, hogy a Föld lakosságának a közeljövőben alkalmazkodnia kell a koronavírushoz:

„Nem egy olyan vakcinákat fejlesztenek a kutatók, amelyek hatásosak lehetnek bármelyik vírus ellen. Egyes kórokozókkal szemben nagyon nehéz a védőoltások előállítása, így az elkövetkező időkben meg kell tanulnunk együtt élni a potenciális fertőzéssel, ami állandó veszélyt jelenthet ránk. Továbbra is el kell különítenünk a koronavírus tüneteit produkáló embereket és a kontaktusaikat egyaránt. A kórházak kapacitását növelnünk kell. Ez lesz számunkra az új normalitás.”

Ez nem azt jelenti, hogy felesleges elkészíteni a vakcinát – éppen ellenkezőleg. Minél több védőoltás-projekt létezik, annál nagyobb az esélyünk a 12-18 hónapos időablak megvalósítására.

A legoptimistább verzió szerint már szeptemberre elérhetővé válik az ellenszérum. A pesszimista változat alapján soha nem készül el egyetlen védőoltás sem. A valóság valahol a kettő között keresendő. Hogy végül pontosan meddig tarthat a fejlesztés, csupán találgatni tudunk, de reméljük, minél hamarabb érkezhet a jó hír, amelyre a világon mindenki tűkön ülve vár.

Az Egyesült Királyságban a kutatók már nekiálltak a teszteléseknek:

https://liner.hu/nagy-britannia-csutortokon-kezdi-meg-a-koronavirus-elleni-vakcina-teszteleset/

Dzsudzsákék sem tudták megállítani a Ferencvárost, kiütötték a Debrecent

A Debrecen sem tudott mit kezdeni a Ferencvárossal, 4-1-es vereséget szenvedtek, és távolabb kerültek a dobogótól.

Nem is gondolnánk, fejbőrünk mennyi mindent elárul az egészségünkről

Fejbőrünk állapota akár komoly problémákat is jelezhet, de ha odafigyelünk ezekre, időben tenni tudunk azért, hogy mielőbb javulást érjünk el.

Nyert a Liverpool a Tottenham ellen, Szoboszlait a hajrára cserélte be Klopp

A Liverpool a vártnál is simábban nyert az Anfield Roadon a Tottenham ellen, ami egyúttal az utolsó nagy rangadója volt Kloppnak hazai pályán.