Valóban megmenthet minket a vakcina a koronavírustól?
A védőoltások sem lehetnek 100%-ban hatékonyak és egyáltalán nem biztos, hogy teljes mértékben védetté válhatunk.
A vakcinák lehetséges megoldást jelenthetnek a COVID-19 pandémia leküzdéséhez, azonban szinte lehetetlen előrejósolni a fejlődésük idővonalát. A közeljövőben továbbra is köztünk fog maradni a koronavírus és semmi sem garantálja, hogy 2021-re vagy akár 2022-re világszerte elterjedhet majd a védőoltás.
Mindenkin eluralkodik a túlságos optimizmus, amikor a vakcinákról beszél. Nem véletlen, ugyanis a jelenleg is érvényben lévő korlátozások miatt hajlamosak vagyunk pozitívabban felfogni az ellenszérummal kapcsolatos jó híreket, mivel már szeretnénk, ha vége lenne ennek az egész helyzetnek.
Abban egészen biztosak lehetünk, hogy a kutatók gőzerővel dolgoznak a vakcinán, viszont nem ártana kicsit elvonatkoztatnunk az érzelmeinktől és helyette az eszünkre kellene hallgatni. A védőoltás önmagában nem fog megoldással szolgálni a globális válságra – egy ideig egészen biztosan meg kell tanulnunk együtt élnünk a vírussal.
Átlagosan tíz évig tart egy új ellenanyag kifejlesztése, viszont tapasztalhatjuk, hogy a mostani szituáció teljesen más. Jelenleg több mint 80 vakcina-projektet indítottak el az egész világon, ami példátlan az emberiség történelmében. Amiért ilyen sokan álltak neki a kutatásoknak, az immunológusok úgy vélik, akár 12-18 hónapon belül elkészülhet a várva várt védőoltás. Sokan már természetesnek veszik ezt az információt és úgy fogják fel, hogy jövőre már el is felejthetjük ezt a zűrzavart. A kutatók azonban egyáltalán nem ezt mondják.
A vakcinának először immunválaszt kell kiváltania az emberi szervezetből, ami egy kritikus pontja a fejlesztésnek. Ha ez megtörtént, még nagyon hosszú az út az elfogadtatásig. A védőoltásnak biztonságosnak kell lennie és nem szabad, hogy bármilyen komoly mellékhatással rendelkezzen. Még ha megfelelő mennyiségben létre is jöttek az antitestek és hatékonynak bizonyult a vakcina az emberek jelentős százalékánál, akár hosszú hónapokig tarthatnak a klinikai kezelések, valamint a hivatalos tesztelések a biztonság és az effektivitás ellenőrzése miatt.
Mindezek után nincs garancia arra, hogy születhet bármiféle immunválasz. Nem lehetünk biztosak abban sem, hogy a vakcina veszélytelen lesz. Az sem borítékolható, hogy egy vagy két éven belül bárki számára elérhető lesz majd a védőoltás.
Ha mégis sikeresek lesznek a fejlesztések, további hosszú hónapokat, akár éveket is várhatunk a több millió ellenszérum legyártására és szállítására. Ezután még tovább tart majd az emberiség globális immunitásának kialakulása.
Ha logikusan gondolkozunk, láthatjuk, hogy felesleges bizakodnunk egy esetleges 2021-es vagy 2022-es vakcinában.
David Nabarro, a londoni Imperial College professzora és a WHO COVID-19 nagykövete a The Observer lap hasábjain tett nyilatkozatában arról beszélt, hogy a Föld lakosságának a közeljövőben alkalmazkodnia kell a koronavírushoz:
Ez nem azt jelenti, hogy felesleges elkészíteni a vakcinát – éppen ellenkezőleg. Minél több védőoltás-projekt létezik, annál nagyobb az esélyünk a 12-18 hónapos időablak megvalósítására.
A legoptimistább verzió szerint már szeptemberre elérhetővé válik az ellenszérum. A pesszimista változat alapján soha nem készül el egyetlen védőoltás sem. A valóság valahol a kettő között keresendő. Hogy végül pontosan meddig tarthat a fejlesztés, csupán találgatni tudunk, de reméljük, minél hamarabb érkezhet a jó hír, amelyre a világon mindenki tűkön ülve vár.
Az Egyesült Királyságban a kutatók már nekiálltak a teszteléseknek: