Az orosz Szputnyik V oltóanyag 91,6 százalékos hatékonysággal bír a tüneti kezelésben
A vakcina túl korai bevezetése okán kialakult kezdeti feszültség mára egészen alábbhagyott, miután az időközi kísérleti eredmények alapján az oltóanyag 91,6 százalékos hatékonysággal bír a koronavírus súlyos tünetei ellen.
A vizsgálatok során 19 866 résztvevő bevonásával vizsgálták az oltóanyag hatékonyságát, az önkéntesek közül pedig 14 964 fő kapta meg mind a két dózist, a fennmaradó 4902 fő pedig placebót kapott. Tizenhat tünetekkel rendelkező személyt azonosítottak 21 nappal azután, hogy a résztvevők megkapták az első adag vakcinát.
62 vírusos esetet jegyeztek a placebo csoportban, az adatok összesítése után pedig megállapították, hogy a Szputnyik V oltóanyaga 91,6 százalékban hatásos a koronavírus ellen. A vizsgálatba 2144 fő 60 év feletti személyt vontak be a szakemberek, a csoporton végzett részanalízis során pedig megállapításra került, hogy az idősebb szervezet az oltóanyagot 91,8 százalékban tolerálja.
Az oltásokkal járó súlyos mellékhatások kifejezetten ritkák voltak, ugyanis a résztvevők mindössze 0,2 százalékánál fedeztek fel komolyabb reakciót, míg az általánosnak mondható mellékhatások többnyire enyhe lefolyásúak voltak, mint az injekció helyének enyhe fájdalma, az influenzaszerű tünetek, valamint az alacsony energiaszint.
Az elemzés szerint a kutatók további vizsgálatok szükségességét érzik, ugyanis ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük az oltóanyag koronavírus elleni hatékonyságát, és a vírus tünetmentes lefolyását, további eredményekre és monitorozásra van szükség.
A következő klinikai vizsgálat célja, hogy legalább 40 ezer főt vonjanak be, a legfontosabb pedig, hogy több országból válogassák össze a résztvevőket, ugyanis kizárólag így lehet majd teljes képet kapni a vírus elleni immunitás kialakulásáról.
Dr. Inna V Dolzhikova, az orosz Gamaleya Nemzeti Epidemiológiai és Mikrobiológiai Kutatóközpont munkatársa, illetve a tanulmány társszerzője szerint a vakcina magas hatékonyságú és kifejezetten jó tolerálhatósággal rendelkezik a 18 éves vagy annál idősebb személyek esetében – írja a CNN.
Az adenovírus-vektor alapú orosz Szputnyik V vakcina két különböző adenovírust alkalmaz minden dózisban, így az adenovírus alkalmazkodik, majd a koronavírust kiváltó vírusból egy apró genetikai anyagot juttat a szervezetbe, ezt követően pedig a sejtek elérik a víruson talált tüskefehérje expresszálását, majd megjelenik az immunválasz.