20 millió éves megkövesedett fát találtak Görögországban
Görög kutatók a vulkanikus Leszbosz szigetén egy egészen ritka megkövesedett fára bukkantak, amelynek ágai és gyökerei 20 millió év után is épek maradtak.
A fát a közelben zajló közúti munkálatok közben fedezték fel abban a régióban, ahol egykoron sűrű ősi erdőségek terültek el. A hatalmas fosszíliát egy daru segítségével emelték ki óvatosan a földből, és biztonságos helyre szállították – számolt be róla a Reuters hírügynökség.
Ez volt az első eset, amikor ennyire tökéletes állapotú fára leltek az 1995 óta folyó ásatások során. Nikosz Zurosz, a leszboszi megkövesedett erdőkkel foglalkozó Természettudományi Múzeum professzora elmondta, őket is meglepte a fosszília.
„Egy igazán rendkívüli leletről beszélünk. Szinte kifogástalan állapotban van, a fa kérgének vizsgálatával még azt is ki tudtuk deríteni, hogy pontosan melyik fajhoz tartozott.”
A 15 ezer hektáron elterülő leszboszi megkövesedett őserdő az UNESCO által védett területen található. A fosszíliák azért maradhattak meg az utókor számára, mert 20 millió évvel ezelőtt egy óriási vulkánkitörés következtében a környéken szétfolyó láva megőrizte a szubtrópusi erdőség akkori ökoszisztémáját.
A 19 méter magas megkövült fát vastag vulkáni hamu védte meg attól, hogy az évek alatt elkorhadjon. Ugyanezen a helyen találtak még gyümölcsfákról származó levélmaradványokat, valamint állati csontokat is.
„A feltárások során újabb erdőségeket fedezhetünk fel, amelyek 17-20 millió évvel ezelőtt borították be Leszbosz szigetét, ezáltal rekonstruálhatjuk, hogyan nézett ki az ökoszisztéma a miocén földtörténeti korszakban.”