Hétfőtől nyitnak az éttermek, a bárok és a múzeumok, de a helyzet továbbra sem ideális az olaszoknál
Az olasz kormány bejelentette, hogy az egészségügyi szakértők figyelmeztetése ellenére oldani fognak a lezárásokon, amelyek miatt az ország gazdasága régóta nem tapasztalt mélypontra került.
A legutóbbi covid-adatok elemzése után az egészségügyi minisztérium közölte, hogy 11 narancssárga zónát sárgává minősítenek, ezáltal az állampolgárok szabadon utazhatnak az érintett régiókban, valamint napközben újranyithatnak a bárok és az éttermek, valamint a múzeumok is – számolt be róla a Yahoo! hírportál.
Ezzel összesen 16 térség került az enyhébb, sárga zónába, míg csupán 4 régió, Puglia, Szardínia, Szicília és Umbria maradt a veszélyesebb zónában az északi Bolzano provinciával egyetemben.
Olaszországban a pandémia kitörés óta 88 ezer koronavírus-fertőzéssel összefüggésbe hozható haláleset történt, ezzel Európában Nagy-Britannia után a második helyen állnak a covid-halálozási ranglistán.
A tragikus első hullám után az országban nehezen birkóztak meg a második, ősz óta tartó második fertőzési szakasszal, azonban november óta közel 36 százalékkal esett vissza a koronavírusos páciensek napi növekménye, ezért is döntöttek a lazítások mellett.
Az országos korlátozások között fennmarad az éjszakai kijárási tilalom, este tíztől reggel hat óráig. A rokonok, ismerősök látogatása továbbra is csak naponta egyszer engedélyezett úgy, hogy az egy háztartásban élőkhöz két felnőtt csatlakozik. Február közepéig még tilos a tartományok közötti közlekedés, hacsak nem munkavégzés vagy más súlyos indok miatt történik. Egyelőre zárva maradnak a sípályák.
A tárca szakemberei elmondták, folyamatosan nyomon követték a reprodukciós ráta alakulását, az úgynevezett R-érték pedig az elmúlt hetekben több nagyvárosban és régióban is 1 alá esett vissza, ami indokolta az enyhítések eszközölését.
Egyes infektológusok helyeselték az újranyitást, mások azonban ellenezték a döntést, szerintük ugyanis a helyzet Spanyolországhoz és Portugáliához hasonlóan tovább súlyosbodhat, főleg a brit koronavírustörzs terjedése következtében, így azt szeretnék, ha a kormány lazítások helyett még szigorúbb zárlatot rendelne el.