Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mégsem kínai, hanem kambodzsai denevérektől származhat a koronavírus?

Kutatók szerint a délkelet-ázsiai országban található barlangok mélyén élő denevérek már a pandémia kitörése előtt tíz évvel a Sars-CoV-2 vírushoz hasonló patogéneket hordozhattak magukban.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A phnompeni Pasteur Intézet fagyasztóiban 2010-ben tárolt, denevérektől származó mintákat nemrég a párizsi Nemzeti Múzeum kutatói vizsgálták meg. A genetikai szekvenálás során rájöttek, hogy a 430 darab Rhinolophus shameli fajhoz tartozó egyedtől vett mintákból kivont örökítőanyagok szinte teljesen megegyeznek a COVID-19 kórokozónál azonosított fertőző részecskékkel.

A Sky News értesülései szerint a szakértői elbírálásra váró tanulmány készítői leírták, a szóban forgó denevérekben lévő patogének 92,6 százalékban azonosak a Sars-CoV-2 genetikai struktúrájával. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A vizsgált élőlényeket Kambodzsa Sztungtreng provinciájából szállították tíz éve a laboratóriumba. A kutatók még novemberben fedezték fel a hasonlóságokat, viszont a szekvenálási folyamatokat csak januárra sikerült befejezniük.

Mindez újabb bizonyítéka lehet a koronavírus állati eredetének, ami szöges ellentétben állhat azokkal a feltételezésekkel, miszerint a járvány epicentrumának számító Vuhanban egy laborból véletlen útján szökhetett ki a kórokozó.

Tavaly kínai tudósok két, 2013-ban és 2019-ben begyűjtött, patkósdenevérekből kivont mintákat 96,2 százalékban azonosnak minősítették a Sars-CoV-2 vírus összevetésében. Mindkét kórokozó szoros kapcsolatban állt a koronavírussal, mint ahogyan azok a patogének is, amelyeket a Malajziából Kínába csempészett tobzoskákban találtak.

A Pasteur Intézet szakemberei kiemelték, a pandémiát okozó vírus származási helyének felkutatása rendkívül körülményes feladat, és lehet, hogy nem éppen Kínában kell keresni az első fertőzötteket, hanem éppen más régiókban, mint például Kambodzsában és Laoszban.