Az MTA kutatója nem ért egyet a kínai koronavírus-vakcinát érő kritikákkal
Rusvai Miklós, az MTA víruskutatója nem lát kivetnivalót abban, hogy a kínai Sinopharm-vakcina egy régebbi technológia alapján készül, ez szerinte nem ront a hatékonyságán és elmondta, ő ezzel oltatná be magát, ha lehetne választani.
Múlt héten jelent meg egy interjú a Válasz Online-on a Szegedi Tudományegyetem immunológusával, Duda Ernővel, aki keményen bírálta a kínai Sinopharm révén készülő koronavírus elleni oltást, amely szerinte elavult technológiával készül és ebből, illetve a koronavírus jellemzőiből kifolyólag szerinte nagyobb eséllyel válthat ki autoimmun reakciót, mint a nyugati cégek vakcinái.
Az Indexnek adott interjújában erre is reagált Rusvai Miklós a Magyar Tudományos Akadémiától, aki egyetért Dudával abban, hogy a Sinopharm oltóanyaga valóban nem egy modern technológia, azonban ettől még nem lát benne kivetnivalót, és ő maga is ezzel oltatná magát be.
Rusvai Duda azon kritikájára is reagált, hogy a kínai oltás autoimmun választ válthat ki, szerinte ez nem nagyobb kockázat, mint más oltóanyagok, vagy a vírussal való megfertőződés esetében: „Ez minden vakcinázás esetében előfordulhat. A vírusok nagymesterei annak, hogy autoimmun folyamatokat okozzanak a szervezetben, ám ez spontán módon is bekövetkezhet, oltóanyag bevitele nélkül.”
Arról, hogy a Sinopharm anyagának engedélyeztetése esetén számíthatunk-e arra, hogy milliós nagyságrendben érkezhetnek majd a vakcinák, a kutató óvatosan fogalmazott, lévén, szerinte a Pfizer gyártási kapacitását is erősen felülbecsülte mindenki.