Egy ország úgy kezeli a koronavírus-járványt, hogy letagadja a létezését
Annak ellenére, hogy globális viszonylatban már a 100 millióhoz közelít a koronavírus-fertőzöttek száma, Tanzániában továbbra is úgy gondolják, hogy ez az egész pandémia nem más, mint egy eltúlzott hisztéria.
Tanzánia elnöke, az autokratikussága miatt gyakran vitatott John Magufuli korábban bejelentette, hogy Tanzánia hivatalos is koronavírus-mentes ország. Hogy sikerült ezt elérni? Magufuli kormánya abbahagyta a fertőzöttek és halálos áldozatok számlálását áprilisban, így az akkori számok szintjén fagyott be az adatrögzítés: 509 fertőzöttnél és 21 halálos áldozatnál.
Nem csak arról van szó azonban, hogy a világ többi országának meglepődésére állami szinten tagadják a koronavírus jelenlétét, hanem azokat a személyeket, akik megpróbálták a lakosság figyelmét felhívni a vírus veszélyeire, letartóztatták és gyakran a telefonjaikat is elvették.
Magufuli korábban úgy fogalmazott, hogy Isten erejével sikerült eltávolítani a koronavírust az országból, mindezt hetekkel azt követően, hogy kirúgta az egészségügyi miniszterét, miután az ellent mert mondani az elnöknek koronavírus témájában.
Ezen felül kirúgták az ország tesztelő laborjának vezetőjét is, akit az a vád ért, hogy hibás módon pozitív eredményeket fabrikáltak. Magufuli egyszerű, egyben szürreális terápiákat ajánlott a lakosságnak: gőzterápiát és gyömbérteát, melyek szerinte legyőzik a vírust.
Tanzánia kormánya azonban ezzel egyedülálló Kelet-Afrikában, ugyanis a legtöbb helyen véresen komolyan veszik a vírust, és szigorú lezárásokkal védekeznek ellene. Magufuli viszont a gazdaságot priorizálja, ám ez sok kételyt vetett fel annak kapcsán, hogy mennyire lehet súlyos a vírushelyzet az országban.
A tanzániai amerikai nagykövetség például úgy fogalmazott, hogy nagy a valószínűsége a vírusfertőzésnek az országban, hiába mond bármit a kormány – írja a TRT World. Bármely újságíró azonban, aki megpróbált beszámolni a koronavírusról, cenzúrával nézett szembe a kormány részéről.
Tanzánia ezzel olyan illusztris társasághoz csatlakozott, mint Jair Bolsonaro brazil elnök vagy Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök, akik szintén relativizálták a helyzet súlyosságát. A legkiemelkedőbb példa mégis Türkmenisztán elnöke volt, aki szimplán betiltotta a koronavírust 2020. tavaszán, és a mindennemű kommunikációt a pandémiáról.