Prioritásként kell kezelni a dolgozók mentális egészségét
Nem újdonság, hogy a koronavírus-járvány különböző következményeinek borzasztó hatása van a mentálhigiéniás egészségünkre, az viszont igen, hogy ennek kezelésére a munkáltatókat (is) felszólítják – méghozzá egy vezérigazgató.
A koronavírus-járvány egészségügyi implikációit kell elsősorban kezelni jelenleg, legalábbis ezt diktálja a közhangulat. Van egy másik „mögöttes járvány” is azonban, amelyről kevés szó esik: a mentálhigiéniás betegségek, mint a szorongás, depresszió és öngyilkossági vágy járványa.
Az elmúlt évek során egyre több hangsúlyt fektettek a közbeszédben is a mentálhigiéniás betegség kezelésére, és annak fontosságára, nagyon sok sztár is felvállalta, hogy depresszióval vagy szorongással küzd. A bíztató folyamatokat azonban a koronavírus-járvány semmiből jövő kézigránátként robbantotta fel.
A bezártság, a munka elvesztése, a bizonytalanság, és a látszólagos kilátástalanság és reménytelenség nagyon sok emberből hozta elő a démonokat a szorongás és a depresszió formájában, és nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ezek micsoda veszélyeket hordoznak magukban, és az ember mindennapi életének megfelelő működését közel lehetetlenné teszi.
Alain Dehaze, az Adecco nevű vállalat vezérigazgatója felismerte ezt a „másodlagos” járványt, és a CNBC-nek nyilatkozva olyan javaslatot tett, amit eddig még nem sokan: úgy véli, a cégvezetőknek is ugyanolyan szerepet kell vállalni dolgozóik mentális egészségének biztosításában:
Azt is megerősítette, hogy náluk cégen belül is romlott a dolgozók mentálhigiéniás állapota, az alkalmazottak 28 százaléka vallotta ugyanis, hogy rosszabb lett a pandémia alatt, míg csak a menedzserek 10 százalékáról mondták el az alkalmazottak, hogy „felülmúlta az elvárásaikat”, mennyit foglalkoznak a mentális egészségükkel.
A cég belső közvélemény-kutatásának érdekessége, hogy a dolgozók szerint az lenne az ideális, ha fele-fele arányban oszlana meg a home office és a rendes munkavégzés, melyből leszűrhető, hogy továbbra is fontos az emberi interakció még a munkavégzés közben is.