Bill Gates vállalata egymilliárd dollárt gyűjtött a tisztaenergia-technológiák fejlesztésére
A Bill Gates által vezetett tisztaenergia-technológiai vállalat, a Breakthrough Energy Ventures egymilliárd dollárt gyűjtött össze a második befektetési forduló során, miután az első körben szintén egymilliárd dollárral összesen 45 startupot támogatott meg.
A 2006-ban alapított BEV éppen akkor kezdte meg a startupok finanszírozását, mikor a tisztaenergia-technológiai beruházások második hulláma egy lendületet vett, azóta pedig folyamatos az érdeklődés az ágazat iránt. Egy tavalyi jelentés szerint az újonnan induló vállalkozásokba áramló, a káros kibocsátás csökkentését megcélzó összeg a 2013-as 400 millió dollárról, 2019-re 16 milliárd dollárra emelkedett, mely egy negyvenszeres növekedést mutat.
Az első tisztaenergia-technológiai fellendülés mondhatni csalódás volt, ugyanis a kockázatitőke-társaságok elvesztették a 2006 és 2011 között befektetett 25 millió dollár több mint felét. A gazdasági válság csak növelte a veszteségeket, a szakértők azonban úgy vélik, az alapul szolgáló befektetési filozófia komolyabb problémákat okozott.
Első körben a kockázatitőke-társaságok meg akarták ismételni az internetes startupoknál tapasztalt sikert, és kevesebb mint öt év múlva várták a tisztaenergia-technológiai beruházások megtérülését. Később a technológiákba befektetett pénz leginkább a megújuló villamos energiára, a bioüzemanyagokra és az elektromos járművekre korlátozódott, mindez pedig nagyban függött a kormányzati előírásoktól.
A BEV tanult a korábbiakból, így egy olyan alapot nyitott, mely akár 20 évig is képes lenne működni anélkül, hogy a befektetések megtérülésére szorulna. A technológiai fejlődés támogatására új területek felé is nyitottak, így már a mezőgazdaság, a gyártás, a szállítás, valamint az épületek fejlesztése is a célok között van.
A legfontosabb kitűzött cél, hogy a globális kibocsátást megközelítőleg egy százalékkal csökkentsék, a BEV ezért egy olyan csapatot állított össze, mely akadémikusokból, vállalkozókból, volt kormánytisztviselőkből, és bankárokból, valamint kockázatitőke-befektetőkből áll. Küldetésük, hogy elemezzék az új ötleteket, és amennyiben úgy ítélik meg, hogy az ötlet életképes, úgy vizsgálják meg az új technológia kivitelezhetőségét – írja az Energy Voice.
Az első fordulóban komplex technológiákba fektettek, a beruházások során pedig támogatták az energiatárolást, a lítiumbányászatot, az elektromos repülést, a szintetikus pálmaolajat, a szén-dioxid-mentes acélt, valamint a vízerőmű-turbinákat és a magfúziót.
Portfóliójának felértékelődésével a BEV arra is kiemelt figyelmet fog fordítani, hogy mihamarabb eljuttassa a legújabb innovációkat a fogyasztókhoz is. Több vállalat ugyanis olyan ágazatokra összpontosít, ahol a politikának és a szabályozásoknak fontos szerepe van a piacok alakításában.