Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Beolthatjuk-e magunkat két különböző vakcinával?

Az egészségügyi szakértők világszerte határozottan azt állítják, hogy a koronavírus elleni vakcina mindkét dózisát ugyanabból a típusú oltóanyagból kell megkapnunk

...svg content...Debrecen, 2021. január 20. Bíró Krisztina szakgyógyszerész kezében egy újonnan érkezett Pfizer-BioNTech-vakcina a Debreceni Egyetem Klinikai Gyógyszertárában 2021. január 20-án. Ezen a napon 36 ezer ember beoltására elegendõ vakcina érkezett az országba a Pfizertõl. MTI/Czeglédi Zsolt
Egészség/Életmód
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A koronavírus elleni vakcinák beadása esetében fontos feltétel, hogy két dózisban kell beadni az oltóanyagot, hogy a teljes védettség kialakuljon. A dózisok beadása között általában legalább két-három hétnek (oltóanyagtól függően) el kell telnie, addig a védettség pedig még nem teljes.

Az Egyesült Államokban például a Pfizer és a Moderna vakcinájával oltják a lakosságot, ott az egészségügyi hatóságok határozottan állítják, a két oltóanyag nem keverhető össze, így ezek esetében nagyon nem ajánlott az eltérő oltóanyagokból adott két dózis. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Angliában már némileg más a helyzet, ugyanis ott főként a Pfizer és az AstraZeneca oltóanyagával oltanak, és a szakértők állítása szerint e két oltóanyag esetében nem kellene, hogy probléma legyen a keveredésből. Ezt elsősorban azzal indokolják, hogy a két oltóanyag nagyon hasonlóan működik, így feltehetően nem lesz abból probléma, ha egyikből kapjuk az első, másikból a második dózist.

Ezt arra az esetre tartják fent elsősorban, ha megtörténik az a valószínűtlen, de kellemetlen helyzet, hogy a második dózis esedékességekor nem áll rendelkezésre ugyanabból az oltóanyagból. Abból kiindulva, hogy a „kevert dózis is jobb a részleges védelemnél”, nem tiltják, hogy keverjék az oltóanyagokat e két vakcina esetében.

A Johns Hopkins Egyetem vakcina-szakértője, Naor Bar-Zeev viszont kihangsúlyozta, inkább mellőzzék még az oltóanyagok keverését, mivel semmilyen tudományos tanulmány nem vizsgálta még ennek az eshetőségét.

Bar-Zeev leszögezte: ha balesetből oltják be az embert két eltérő oltóanyaggal, elméletileg akkor sem kellene, hogy baj legyen, a szervezetnek ugyanis alapvetően jól kellene tolerálnia, és a védettség tekintetében működnie kellene a vakcináknak, ám további bizonyítékokra lenne szükség, hogy ezt kijelentsük.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.