Végre láthatjuk, mi van pontosan a Megváltó Krisztus szobrának belsejében
Egy háromdimenziós lézerszkenner segítségével felfedték, hogyan is néz ki Brazília legendás műemlékének belső szerkezete.
Egy háromdimenziós lézerszkenner segítségével felfedték, hogyan is néz ki Brazília legendás műemlékének belső szerkezete.
A GeoSLAM térinformatikai vállalat soha nem látott részletességgel térképezte fel a Rio de Janeiróban található, ezer tonna súlyú, 30 méter magas emblematikus szobor felépítését – számolt be róla a Daily Mail.
Az ikonikus műemléket közel 180 millió pontból álló, drónra szerelt szkenner által elkészített adathalmazok összesítésével vázolták fel. A digitális fényképeken felfedezhetjük teljes széltében és hosszában a Megváltó Krisztus szobrának minden egyes részét úgy, mint ahogyan azt korábban egyszer sem tehettük.
A 2019-ben több mint egymillió látogatót Rio de Janeiróba vonzó szobor digitális mását a speciális SLAM lokalizációs térképészeti technológiával tudták megalkotni. A szkennelés alatt a Corocovado-hegyet 45 percig lezárták a turisták előtt, így a drónnal könnyedén végig tudták pásztázni a csúcson található alkotást.
A több millió lézerpontból származó adatokat összegyűjtötték, majd egy speciálisan erre a feladatra kifejlesztett szoftverrel egymáshoz illesztették a kirakós darabjait, végül olyan 3D-s térképet kaptak, amitől még a lélegzetük is elállt.
A szkennelést elvégző egyik szakember, Gabriel de Barros Praxedes elárulta, még ők sem gondoltak arra, hogy ennyire részletes eredményeket kaphatnak. Elmondása szerint a szobrot aprólékosan végig kellett vizsgálni, ezáltal tudtak csak ilyen részletes felvételeket készíteni.
A GeoSLAM vállalat a jövőben más emlékművekről is tervez digitális modelleket előállítani, ezért tökéletes opció lehet a startup azon kutatók számára, akik szeretnék tüzetesebben megvizsgálni bizonyos szobrok vagy emlékművek belső struktúráját.