A gyártók nem engedik a kórházaknak a lélegeztetőgépek javítását
A koronavírus legsúlyosabb tünetei közé tartozik a heves száraz köhögés és a kétoldali tüdőgyulladás, az életmentő készülékek pedig nélkülözhetetlen kellékei az orvosok és az ápolók mindennapi harcának a fertőzéssel szemben.
Sokszor az egészségügyi dolgozóknak el kell dönteniük, ki maradjon lélegeztetőgépen és kit hagyjanak meghalni. A készülékek hiánya először Olaszországban jelentkezett, ahol az elromlott alkatrészeket 3D nyomtató segítségével pótolták, a szabadalmat jegyző cég azonban perrel fenyegette a másolatokat készítő vállalatot.
A világon több mint 700 ezer lélegeztetőgépre lenne szükség a kórházakban, leggyakrabban az állandó használat miatt mennek tönkre. A klinikáknak többnyire szakembereket kell fogadniuk, akik értenek a javításhoz, ezek a szerelők azonban sajnos nagyon kevesen vannak.
A készülékek gyártói általában egy szoftverzárat tesznek a gépekre. Ezzel kerülik el azt, hogy bárki hozzáférhessen a szerkezet komponenseihez. A gyártók a szereléshez szükséges útmutatókat sokszor a szelepekhez közel teszik elérhetetlen helyekre. A Dräger nemrég az egyik kórháznak elküldte levélben ezt a kézikönyvet, ők pedig nyilvánossá tették és az áll mindjárt az elején, hogy
„Szigorúan tilos az útmutató letöltése és a Dräger termékek harmadik fél által való javítása.”
A lélegeztetőgépeknek kivételt kellene képezniük járvány idején a tulajdonjogi problémák alól, azonban a gyártók sokszor ezt nem veszik figyelembe és inkább összegyűjtik az alkatrészeket és az útmutatókat. Mivel nagyon sokféle vállalat árulja a légzőkészülékeket, ezért modellenként eltérő az összeszerelési módjuk. A világ kórházaiban szintén több száz cég gépeit használják, ezért ha valamelyik eszköz elromlik, akkor szinte lehetetlen az azonnali javítás.
A legjobb ötlet az lenne, ha megengednék az orvosoknak és a nővéreknek, hogy hozzányúljanak a lélegeztetőgépek belső szerkezetéhez. Elegendő alkatrészekkel és kézikönyvekkel kellene ellátni a kórházakat, néhány egészségügyi dolgozót pedig be kéne tanítani a szerelésekre. Igaz, hogy ez egy harmadik fél általi megoldás lenne, azonban az emberi élet és halál sokszor pillanatok kérdése, egyáltalán nem célszerű sokszor napokat várni a technikus kiérkezésére.
Még az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) is azt mondta 2018-ban, hogy
Múlt hónapban az iFixit nevű elektronikai eszközök javításával foglalkozó cég elkezdte kidolgozni a különböző márkájú lélegeztetőgépek útmutatóit és szerkezeti sémáit.
„Nem tudjuk pontosan, hány készülék romolhat el a kórházak túlterheltsége miatt. Nem tudjuk azt sem, mely alkatrészek fogynak majd el a leggyorsabban”, áll az iFixit közleményében.
Egyelőre a vállalatnak 61 602 útmutatót sikerült kinyomtatni, amelyeket a rászoruló klinikáknak minél hamarabb el szeretnének juttatni.
Közben az egyik potenciálisnak vélt COVID-19 ellenszérum csődöt vallott: