Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felfüggesztette a NASA a marsi kőzetfúró InSight-missziót

Az amerikai űrhivatal leállította az ígéretes küldetést, mivel kiderült, hogy az InSight kőzetfúró egysége képtelen elég mélyre belefúrni a vörös bolygó talajába.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai űrhivatal leállította az ígéretes küldetést, mivel kiderült, hogy az InSight kőzetfúró egysége képtelen elég mélyre belefúrni a vörös bolygó talajába.

A NASA hivatalos közleményéből megtudhattuk, hogy kénytelenek voltak beszüntetni a 2019-ben indított missziót, mivel az InSight landolóegysége a marsi talaj egyedi geológiai struktúrája miatt nem tudott lefúrni a föld mélyére. Soron kívül Nem üzemel a Déli pályaudvar, hatalmas a kavarodás

Az InSightot a Mole, vagyis „Vakond” névre keresztelt szondával látták el, melynek eredeti célja az volt, hogy 3 méterrel a föld alá fúrjon, majd ott megvizsgálja a talaj szerkezetét. Mivel a talaj minden egyes próbálkozás során újból összetömörödött, ezért nem tudtak kellő mélységre fúrni ahhoz, hogy az egység rendeltetésszerűen működhessen.

Ezzel egy hosszú történet végéhez értünk, melynek kezdetét 2019-re datálhatjuk, amikor is sikerült először áttörni a marsi talajt a speciális tervezésű fúrófejjel. Rengeteg keserves próbálkozás után még az InSight robotkarjai segítségével sem sikerült a hardvert elegendő mélyre fúrni, mindössze néhány centiméterig jutottak.

Az utolsó kísérletet január 9-én, szombaton hajtották végre, a NASA mérnökei ismét elindították az egységet, ám újból kudarcba fulladt a küldetés. Jó hír lehet, hogy még nincs minden veszve, mivel a Mole által tapasztalt problémákat kielemezve megérthetik a kutatók, milyen stratégiákat dolgozzanak ki a jövőbeni missziók esetében.

Mivel az InSight robotkarját is felhasználták, ezért valószínűleg a rajta található szeizmográf egyaránt a talaj alatt maradhat egy ideig, ezáltal pontos méréseket végezhetnek majd el a marsi geológiai folyamatok feltérképezése céljából. Magát a missziót sem kukázzák végleg, ugyanis egészen 2022-ig időjárási adatokat fognak vele gyűjteni, hogy mire a Perseverance rover talajt ér, megépíthessék az emberiség történelmének első meteorológiai állomását egy másik bolygón.