Sérülések gyógyítására programozták át a zsírsejteket
Az orvostudomány története során először sikerült olyan őssejteket előállítani, amelyek képesek helyreállítani az izom- és csontszöveteket, valamint a porcokat, sőt még a vérereket is.
Az orvostudomány története során először sikerült olyan őssejteket előállítani, amelyek képesek helyreállítani az izom- és csontszöveteket, valamint a porcokat, sőt még a vérereket is.
Az úgynevezett okos őssejtek alapvetően emberi zsírsejtekként kezdik el létezésüket, azonban rákgyógyszerekkel való újraprogramozás után multipotens őssejtekké válnak, amelyek képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.
A Science Advances tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból kiderült, hogy az egerekbe történő befecskendezést követően az emberi sejtek nyugalomban maradtak, viszont amint megsérültek a rágcsálók, ezek a sejtek azonnal adaptálódtak, és elkezdtek izom- és csontszöveteket, valamint vérerek és porcok felépítéséhez szükséges sejteket termelni.
Avani Yeola, az Új-Dél-Walesi Egyetem (UNSW) professzora, egyben a kutatás főszerzője elmondta, az őssejtek szinte kaméleonként viselkedtek:
A tudósok szerint az sem elképzelhetetlen, hogy a közeljövőben a páciensekből eltávolított zsírszöveteket közvetlenül őssejtekké való alakításával a sebek és sérülések közelébe juttatva lehet majd támogatni a hegek gyógyulását. Természetesen még hosszú út áll a kutatók előtt, hiszen az egereken végzett kísérletek nem mindig állnak párhuzamban az emberi tesztekkel, így az eljárás finomhangolása akár 15 évet is igénybe vehet.
Vashe Chandrakanthan, a UNSW biológusa figyelmeztetett, bár az eredmények biztatóak, első körben húsvér pácienseken kell ellenőrizniük, valóban hatásos-e a módszer. Mivel zsírszövetekkel még sosem kísérleteztek sebgyógyítási szempontból, ezért még a tudósok is újdonságként értékelték, hogy automatikusan más sejtformákká alakultak át.