A NASA űrtávcsövet szeretne telepíteni a Hold sötét oldalára
Az emberek a Földön már készítettek különböző teleszkópokat, amelyeket repülőgépeken használtak vagy éppen világűrbe küldtek ki, azonban egy másik égitesten még nem építettek hasonlót.
A NASA bejelentette, hogy a Hold sötét oldalán található egyik kráterbe terveznek egy obszervatóriumot létrehozni, amellyel sokkal pontosabb méréseket tudnának készíteni.
Az űrügynökség nemrég megkapta az engedélyeket a program megvalósítására és egy 125 ezer dolláros Phase I elnevezésű projekttel kezdetét veszi a Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) lehetőségének tanulmányozása. Az űrtávcsövet a NASA Jet Propulsion Laboratory robotikai mérnöke, Saptarshi Bandyopadhyay álmodta meg.
A sötét oldalra telepíteni kívánt obszervatóriumnak több előnye is lesz a földi és a Föld körül keringő teleszkópokkal szemben.
A rádiójelek például nem tudnak áthaladni a Holdon, így a távcső egy pajzsként szolgálhat a Föld felületéről, műholdakról és a Napból érkező jelekkel szemben.
További előny lehet, hogy egy ilyen obszervatórium képes lesz a világegyetem 10 méternél nagyobb hullámhosszú rádiójeleinek kutatására. Eddig ezeket nem tudták a kutatók vizsgálni, mivel a Föld ionoszférája egyszerűen visszaverte őket.
„Az LCRT hatalmas tudományos felfedezésekre ad majd lehetőséget az űrkutatók számára a 10-50 méteres hullámhossz tanulmányozásával. Ez egy új terület, amit eddig az emberiség még nem derített fel”, zárta gondolatait Bandyopadhyay.
Közben gyönyörű képeket készítettek a Holdról: