Súlyos szívproblémákat okozott a koronavírus a fertőzésen átesett sportolók egyharmadánál
Az Ohio Állami Egyetem által készített szeptemberi tanulmányból kiderült, hogy az intézményben a pozitív koronavírus-tesztet produkáló sportolók 30 százalékánál szívizomsejt-károsodás lépett fel, amelyet miokarditisz idézhetett elő.
Az Ohio Állami Egyetem által készített szeptemberi tanulmányból kiderült, hogy az intézményben a pozitív koronavírus-tesztet produkáló sportolók 30 százalékánál szívizomsejt-károsodás lépett fel, amelyet miokarditisz idézhetett elő.
A szívizomgyulladásra utaló jeleket összesen 26 atlétánál fedezték fel a kutatók. A miokarditiszból fel lehet épülni, azonban a szívizomsejtekben visszamaradt sérülések akár hirtelen szívmegálláshoz is vezethetnek, ami a versenysportokat űzők között komoly egészségügyi rizikónak számít – adta hírül a FOX 5 portál.
A szívizomgyulladást főként vírusos megbetegedések idézik elő, legfőbb tünetei közé tartozik a mellkasi fájdalom, a fáradtság, a légszomj, valamint a rendszertelen pulzussal járó aritmia. Az orvosok egy ideje már tisztában vannak a koronavírus-fertőzés kockázataival, az eddigi tapasztalatok alapján azonban csak ritkán fordult elő, hogy Coviddal hozták összefüggésbe a miokarditisz kialakulását.
Habár a COVID-19 kórokozója főként az idősebb, krónikus alapbetegségekben szenvedő páciensekre veszélyes, a szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy a fiatalok is legyenek óvatosak, hiszen képtelenség előrejósolni, hogy a betegség legyőzése után milyen egyéb szövődmények jöhetnek létre náluk.
Mivel a szívnek oxigénre van szüksége a megfelelő működéshez, a koronavírus pedig a légutakat és a tüdőt is megfertőzi, ezért a létfontosságú levegő áramlása korlátozott lehet. Mindezekből kifolyólag a szervek nem jutnak elegendő mennyiségű oxigénhez, a szívnek így gyorsabban kell vernie, ezért nagyobb eséllyel károsodhatnak a sejtek.
Decemberben egy másik kutatás során egy 2 hónapos Covid-pozitív csecsemőnél mutatták ki a szívizomgyulladást. Ez az eset valósággal sokkolta az orvosokat, hiszen olyan károsodásokat azonosítottak, amelyeket korábban csak felnőtteknél találtak.
A Cell Reports Medicine-ben megjelent tanulmányban laboratóriumi körülmények között növesztett őssejteken végzett kísérletek alapján megállapították, hogy a COVID-19 kórokozója 72 órán belül képes volt replikálódni és szétterjedni a szervezetben, melynek következményeképpen elpusztította az egészséges szívizomsejteket is.