Merkely Béla elmondta, mire kell karácsonykor figyelni
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora elmondta, hogy azok, akik bizonyíthatóan nem estek még át a fertőzésen és nem élnek közös háztartásban, az ünnep során is használjanak maszkot, tartózkodjanak a kézfogástól, puszilkodástól és az ölelkezéstől.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora elmondta, hogy azok, akik bizonyíthatóan nem estek még át a fertőzésen és nem élnek közös háztartásban, az ünnep során is használjanak maszkot, tartózkodjanak a kézfogástól, puszilkodástól és az ölelkezéstől.
Merkely a Semmelweis egyetem saját hírportáljának adott interjújában utalt arra, hogy neki és családjának egy fokkal kedvezőbb a helyzete a fertőzés szempontjából karácsony alkalmával, mivel ő és három testvére már átesett a koronavíruson, így egyfajta „óvatos lehetőségként” tekint erre, hogy szabadabban találkozhat a családjával.
Azt ugyanakkor megjegyzi, hogy a jelen helyzetben is törekedni kell arra, hogy felelőségteljesen járjunk el és óvjuk azon hozzátartozóinkat és barátainkat, akik még nem immunisak a vírussal szemben, így az idei ünnep szűkebb körű lesz.
Mint elmondta, fontosnak tartja, hogy a COVID-ellátásban immár 9 hónapja a frontvonalban lévő dolgozók számára is hozhasson némi testi-lelki feltöltődést ez az időszak, ezt pedig a beosztások összeállításánál a fokozott terhelés ellenére igyekeznek lehetővé tenni. Megjegyzi: december 23-án és két ünnep között ezért ő maga is dolgozni fog.
Merkely azt is kihangsúlyozta, hogy a Semmelweis Egyetem minden egyetemi munkavállaló számára biztosítani fogja az ingyenes PCR-vizsgálatokat karácson előtt, ezzel szeretnék segíteni, hogy az egyetemi polgárok nyugodtabb szívvel találkozhassanak idős, önkéntes karanténba vonult, vagy krónikus beteg hozzátartozóikkal.
Mint mondja, a karácsony a legtöbbünk számára a szeretet, a család és a meghitt pillanatok időszaka, viszont idén ezek kifejezésére új eszközöket kell találni. Megjegyzi: ha a család nagy része már átesett a fertőzésen, akkor nagy valószínűséggel nem fertőződnek meg újra, hiszen nagyon kevés olyan esetről tudni, ahol ezt biztosan ismétlődött.
Kihangsúlyozta, hogy most a biztonság az első, így amennyiben tüneteket tapasztalunk, maradjunk távol még a legkisebb összejövetelektől is. Ezen felül megjegyzi, a bevásárlás, az útvonalak megtervezése során törekedjünk arra, hogy kevesebb kontaktussal, személyes érintkezéssel oldjuk meg azokat.
Merkely végezetül kitért arra, hogy a mozgáshiányos életmód számos olyan betegséghez vezet, amely fokozott koronavírus-veszélyt eredményez, ezért javasolja mindenkinek a testmozgást. Megjegyzi: a vírussal szemben a fittség sem jelent védelmet, de a betegség lefolyása változó lehet az edzettség függvényében.