Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az Apple és a Google közösen segítenek a koronavírus-fertőzöttek nyomkövetésében

A két számítástechnikai óriás hivatalosan is beszállt a koronavírus-járvány elleni küzdelembe.

Smart
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben az egész világon tombol a COVID-19 járvány, addig a Google és az Apple nemrég bejelentették, hogy összeállnak és egy olyan Bluetooth-technológiát dolgoznak majd ki, ami segíteni fog a kormánynak és az egészségügyi szervezeteknek a kórokozóval fertőzött személyek és azok kontaktusainak felkutatásában, valamint nyomon követésében. Mindkét cég hangsúlyozta, hogy a magánélet védelme és a biztonság lesz az új applikációk középpontjában.

A megoldás, amin jelenleg dolgoznak egy ún. API lesz, ami magyarul alkalmazásprogramozási felületet jelent. Ez egy olyan applikáció, ami az operációs rendszer szintjén asszisztál a nyomkövetésben. Arról beszéltek, hogy két lépésben szeretnék megvalósítani a projektet. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A következő hónapban elsősorban egy olyan API-t hoznak létre, amely az iOS és az Android operációs rendszerein futó egészség-ellenőrzéssel kapcsolatos appokat egy felületen kezeli, így összesíteni tudják majd az adatokat.

Második lépésben az Apple és a Google egy szélesebb spektrumú, Bluetooth-alapú nyomkövetési technológiát tervez kiépíteni, amit integrálnak az operációs rendszereikbe. Ez egy elég komoly döntés, ám azt mondják, hogy ezzel a módszerrel sokkal egyszerűbben tudják majd nyomon követni a kormány és az egészségügy illetékesei a fertőzött embereket, valamint azok közeli hozzátartozóit, kontaktusait.

A személyi jogok védelmének érdekében mindkét vállalat olyan szakemberek és szervezetek felügyelete mellett végzi a fejlesztést, akik közben elemezni tudják őket és ha esetlegesen rossz irányba indulnának, akkor segítenek a javításban.

Fotó: Apple / Google

„Mindannyian az Apple-nél és a Google-nál úgy gondoljuk, hogy ez volt a legjobb idő az együttműködésre. A világot egy veszélyes probléma fenyegeti, mi pedig közösen szeretnénk ezt megoldani. Szorosan együtt fognak dolgozni a fejlesztőink a kormánnyal és az egészségügyi intézetekkel, ezáltal pedig a technológiáink segítségével megálljt parancsolhatunk a COVID-19 terjedésének és lassan visszatérhetünk a megszokott életünkhöz.”

áll a közleményünkben.

Az informatikai cégeken kívül a kutatók és maguk az országok is nyomkövetési appokkal próbálják elejét venni a koronavírus nagyobb mértékű burjánzásának.

Dél-Koreában sikeresen működik a helymeghatározós alkalmazás, amelyet ugyan ki lehet játszani, de a hatóságok már egy GPS-es karkötővel akadályozzák meg a trükközéseket.

Franciaországban egy StopCovid nevezetű applikációt kezdtek el fejleszteni, ami figyelmezteti a felhasználót, ha egy koronavírusos ember közelébe kerül. Az alkalmazás tervezői a prototípust hat héten belül elérhetővé teszik.

Egyrészt jó látni, hogy milyen nagy vehemenciával álltak neki a techcégek a fejlesztéseknek, másrészt viszont a járvány gyorsaságát csupán lassítani tudják vele. Pozitív jel lehet azonban, hogy egyesek képesek félretenni a profitorientált gondolkodást az emberiség védelmének érdekében.

Az Apple maszkok terén is kiveszi a részét a pandémia elleni harcból:

https://liner.hu/20-millio-maszk-utan-most-heti-egymillio-arcpajzs-gyartasaba-kezd-az-apple/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.