Nem engedték elindulni a választásokon a kínzással vádolt korábbi elnököt, puccskísérlettel próbált válaszolni
December 27-én tartják az elnök- és törvényhozási választásokat az állandó etnikai alapú erőszak által sújtott Közép-afrikai Köztársaságban, ahol a korábban katonai puccsal hatalomra került elnököt bírói ítélettel tiltották el attól, hogy indulhasson a pozícióért.
December 27-én tartják az elnök- és törvényhozási választásokat az állandó etnikai alapú erőszak által sújtott Közép-afrikai Köztársaságban, ahol a korábban katonai puccsal hatalomra került elnököt bírói ítélettel tiltották el attól, hogy indulhasson a pozícióért.
Francoise Bozize, a Közép-afrikai Köztársaság korábbi elnöke még 2003-ban került hatalomba katonai puccs útján, ám egy évtizeddel később, szintén puccsal eltávolították, miután egy másik militáns csoport vette át a hatalmat a főváros felett. Bozize megpróbált az idei közép-afrikai választásokon elindulni, ám az ország legfelsőbb bírósága tiltotta el ettől.
Az első számú indok, amiért Bozize nem indulhat a választáson, az a nemzetközi elfogatóparancs, ami ellene érvényben van, nem csekély súlyú bűncselekményekért. A rövid életű elnököt többek között emberiség elleni bűntettel, gyilkossággal, önkényes letartóztatással és kínzással vádolják a nemzetközi bíróságokon.
Bozize saját elmondása szerint elfogadta a bíróság döntését, ám a Bangui (főváros) székhelyű központi kormány másról jelentett – írja a Deutsche Walle. Ange Maxime Kaagui kormányszóvivő ugyanis arról számolt be, hogy Bozize puccskísérletet akart végrehajtani azáltal, hogy az embereivel bevonul a fővárosba, és elfoglalja azt.
Mint a hírügynökség is írja, a választások tisztasága és jelentősége szempontjából aligha releváns Bozize önkéntes akciója, ugyanis ennél sokkal hatalmas problémák vannak az országban. Az egyik legfőbb probléma, hogy a központi kormány nem igazán tart a kezében más területet a fővároson, Banguin kívül.
A vidéki területeket, köztük a főváros felé vezető utat leginkább, és a nagyobb vidéki területeket ugyanis különböző lázadó militáns szervezetek uralják. A részükről is van fejlemény, ugyanis a három legnagyobb militáns csoport vezetője – melyek együttesen az ország nagy részét ténylegesen irányítják – bejelentette, hogy összeállnak egy egyesült szervezetté, amely a Hazafiak a Változásért Koalíció (CPC) nevet fogja viselni.
A Közép-afrikai Köztársaságban egyébként Bozize megpuccsolása után szabadult el igazán a pokol, ugyanis a muszlim kisebbséghez tartozó fegyveresek távolították el Bozize elnököt a hatalomból, amelyre a keresztény milíciák válaszcsapásokat mértek. Ez egy nagyon véres polgárháborút robbantott ki, amelyben nem ritkák az etnikai alapú gyilkolások, és a népirtás sem.
Az ENSZ is küldött békefenntartó csapatokat 2014-ben, amihez a francia katonaság erői is csatlakoztak. Franciaország azonban már 2016-ban ki is vonta csapatait az országból, miután lezavarták az előző választást, amit a jelenlegi elnök, Faustin-Archange Touadera nyert meg, az erőszak azonban nem csillapodott.