Megnőtt a kereslet a koronavírus-vakcinák iránt a fekete piacon
Amint jóváhagyta vészhelyzeti alkalmazásra az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) a Pfizer-BioNTech COVID-19 elleni védőoltását, szinte azonnal megkezdődött az üzérkedés a szerekkel.
Amint jóváhagyta vészhelyzeti alkalmazásra az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) a Pfizer-BioNTech COVID-19 elleni védőoltását, szinte azonnal megkezdődött az üzérkedés a szerekkel.
A Business Insider riportjából megtudhattuk, hogy legtöbb esetben nem a szóban forgó hatékony vakcinákat értékesítik, hanem hamis, otthoni készítésű, sokszor gyógyszertárakban kapható termékekből kotyvasztott szereket árulnak illegálisan a kereskedők.
Néhányan azonban valóban a Pfizer-BioNTech vakcináit árulják csillagászati összegekért, mégis sokan megveszik őket, hiszen az oltóanyagot első körben kizárólag az egészségügyi dolgozók és az idősotthonok lakói kaphatják meg, a teljes lakosság így csupán tavasszal vagy nyáron élhet az oltóanyag nyújtotta lehetőséggel.
A Check Point Software kiberbiztonsági vállalat megfigyelései alapján dózisonként 250-300 dollárért árusítják a Pfizer készítményét a fekete piacon, ami az eredeti ár harmincszorosa. Szakértők úgy gondolják, sokszor átverés állhat az ilyen módon kínált védőoltások mögött, ugyanis az Egyesült Államokban szigorú szabályozásokhoz van kötve, pontosan melyik kórház hány adag koronavírus-vakcinát kaphat.
Az Europol múlt hónapban figyelmeztetett, hogy amint elérhetővé válnak a COVID-19 elleni oltóanyagok, online egészen biztosan nem vásárolhatjuk majd meg őket, ezért érdemes odafigyelni arra, hogy ne fussunk bele az üzérekbe és a csalókba, akik különböző platformokon hirdethetik a kétes eredetű ellenszérumokat.
A félrevezető koronavírus-gyógyszerek fekete piaca abban a pillanatban felélénkült, ahogyan kirobbant a pandémia. A kérdéses hatékonysággal bíró készítményeket azelőtt kezdték el árulni a dark weben, hogy átestek volna a szükséghelyzeti hitelesítésen.