Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elon Musk szerint a Tesla autói emberfelettiek lesznek

Az önjáró gépjárművekkel kapcsolatos nyilvános álláspontok nagyon megosztóak, Elon Musk pedig most sem rejtette véka alá a véleményét.

Smart
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Legutóbbi Twitter bejegyzéseiben a Tesla alapítója arról beszélt, hogy az ember által vezetett autók sokszor lassabbak és megbízhatatlanabbak, mint az automatizált járművek.

A kardáncsukló-felfüggesztés (gimbal) egy olyan eszköz, amely egyensúlyban tart minket például a hajókon. Elon Musk rámutatott, hogy ha az emberek valamire sokáig fókuszálnak, akkor leblokkolnak és mozgás mellett sem tudnak úgymond nyugalomban maradni.

Az emberi autóvezetők tehát két lábon járó giroszkópok lennének?

Musk szeret olyan témákról beszélni, hogy mennyire hatékony a mesterséges intelligencia és ezek milyen precíz módon tudják helyettesíteni az egyes tevékenységeket. Ha azt nézzük, hogy mennyire fel tudják gyorsítani egyes szenzorok és mérnöki szempontból makulátlanul beprogramozott gépek a reakcióidőket az emberi agyhoz képest, akkor igazat adhatunk neki.

Musk erős nyilatkozatai és heves érzelmei ellenére a teljesen automatikusan működő autók már évek óta csak vágyálomnak számítanak. Nem azt mondjuk, hogy soha nem válhat valóra az, hogy ellepjék az utakat, viszont a tervezésük és a gyártásuk sokkal komplexebb folyamat, mint amire korábban a mérnökök számítottak. Elon Musk már 2016 óta azt ígéri, hogy minden Tesla modell képes lesz a teljes önvezetésre, a gyakorlatban azonban nem ezt látjuk.

Az Inverse lap arról számolt be, hogy a Ford csoport is meghátrált a korábbi ambiciózus terveitől, miszerint egy csomó önvezető autóflottát kínál majd eladásra az elkövetkező években. Amíg az önjáró gépkocsikat hosszútávon valóban realitásként kezelhetjük, addig Musk pikírt megjegyzései a sofőrökre nézve sértőek lehetnek. Igaz, hogy a mesterséges intelligencia az összetettebb feladatokat képes jobban kezelni, azonban az emberi érzékek és főleg a tudatosság nem helyettesíthetőek semmivel sem.

Egyáltalán nem azt állítjuk, hogy az embereknek van a legjobb látásuk és leggyorsabb reakcióidejük, hanem azt, hogy van egy agyunk, ami képes érzékelni a mintákat és együttesen látni a részleteket más élőlényekkel szemben. Bármennyire is igyekeztek az informatikusok előállítani a tökéletes algoritmusokat a finom érzékek imitálására, ezt egyszerűen képtelenség létrehozni.

Mellettünk szól még az intuitív képességek megléte is. A több millió éves emberi evolúció során olyan tapasztalatokat szereztünk, amelyek az idők során ösztönössé váltak és berögzültek.

Képzeljünk el egy számítógépet, ami például az emberi szem működését szimulálná – először egy szenzor lenne, ami érzékeli a fényt, utána pedig ezt bonyolítaná. Teljesen másféle módon játszódna le az evolúció egy ilyen gépben, mint az emberi agyban. A fejlődési görbe eltérő lenne, még a legokosabb robotok szeme sem úgy működne, mint a miénk.

Musknak igaza van a felelőtlen autóvezetéssel kapcsolatban, azonban a reakcióidőt felgyorsító technológiai vívmányok magában nem oldhatják meg a problémát – mindenképpen szükség lesz mellé az emberi jelenlétre és döntéshozatali képességre.

A biztonságosabb közlekedés problémakörének megoldását tehát nem az emberfeletti gépekre kell bízni, hanem talán nekünk kellene néha óvatosabbnak és körültekintőbbnek lennünk egyes szituációkban.

Elon Musk a jótékonykodásból is kivette a részét:

https://liner.hu/ingyen-adja-a-lelegeztetogepeket-a-tesla/