Így vélekednek a magyarok a vírushelyzetről: érdekes számok és statisztikák az oltások előtt
Az Ipsos szerint a vírus második hullámának rekord szintű megbetegedései jóval óvatosabbá, és egyúttal pesszimistábbá is tették a magyar lakosságot.
Az Ipsos szerint a vírus második hullámának rekord szintű megbetegedései jóval óvatosabbá, és egyúttal pesszimistábbá is tették a magyar lakosságot.
Az Ipsos egy részletes elemzést közölt a hivatalos honlapján, hozzátéve, hogy „az újra növekvő bizonytalansággal együtt a médiába vetett bizalom korábban sosem látott szintre nőtt, de továbbra is a szakértők véleményét tarjuk a leghitelesebb információforrásnak a Covid-19 járvánnyal kapcsolatban.”
Jelenleg a felnőtt lakosság kevésbé érzi túlzónak a média által sugallt járványveszélyt, mint nyáron, amikor mindenki szabadabban mozoghatott, és sokan azt gondolták, hogy már nincs veszély. „A magyarok megközelítőleg fele (48%) azonban továbbra is úgy gondolja, hogy kisebb a fenyegetettség, mint amit a hírforrások tükröznek.” – olvasható az elemzés részeként.
Továbbá az is kiderült, hogy a hírforrások megbízhatóságának rangsorát a világjárvány kezdete óta továbbra is a virológusok, járványügyi szakemberek, tudósok vezetik. Ennek a decemberi értéke 69%, ami rekord.
Ehhez hasonlóan az operatív törzs, valamint a helyi egészségügyi hatóságok felé minden korábbinál erősebb az emberek bizalma. „A Covid-19 témával foglalkozó televíziós hírek, YouTube csatornák, valamint közösségi média oldalak korábban nem mért hitelességgel bírnak a decemberi kutatás adatai szerint. A tévés hírműsorok főleg az idősek, az alacsonyabb végzettségűek és a kis települések lakói számára jelentenek kiemelkedően hiteles forrást, míg a közösségi média a fiatalok és a diplomások körében a legmegbízhatóbb médium a vírussal kapcsolatban.”
Szlávik azt tanácsolja, hogy aki átesett a koronavíruson, az várjon még az oltással
További érdekesség, hogy az Ipsos mérése szerint tízből kilenc magyar meg van győződve a vírus gazdaságra gyakorolt negatív hatásáról, ami ismét az áprilisban mért szintet mutatja. „A munkavállalók jelentős hányada saját bőrén is érzi a változásokat, megközelítőleg 420.000 fő tartósan otthoni munkavégzésre, távmunkára kényszerül az év utolsó hónapjában is. Az interjúalanyok bevallására alapozva a munkavállalók 2%-ára, mintegy 100.000 főre becsülhető az állásukat a Covid-19 járványnak köszönhetően elvesztők száma a 2020-as évben.”
A lakosság harmada akkor érezné újra biztonságosnak a vírus előtti, korábban megszokott életformát, ha a járványügyi hatóságok bejelentenék a világjárvány végét. Ez 31%-ot jelent. Ezzel együtt minden negyedik ember a kormány képviselőjétől várná el ugyanezt, mely a statisztikában 25%-ban jelenik meg – áll az elemzésben, melynek teljes egészének elolvasását ajánljuk az Ipsos oldalán a különböző ábrákkal, amik még érthetőbbé teszik ezeket a számokat.
A korábbi mérések szerint a magyar emberek főként az oltást megérkezésétől várják a járvány végét. Ez 26-29% volt, de decemberben már csak 20%-ot teszi ki a statisztikából, akik számára ez megnyugtató lezárást jelent. Az elemzésből kiderül, hogy a magyarok a nemzetközi összehasonlításokat tekintve is szkeptikusnak számítanak a vakcina hatékonyságát illetően.