Bénulást okozott, ezért felfüggesztették a kínai koronavírus-vakcina tesztelését
Ideiglenesen szünetelnek Peruban a kínai Sinopharm COVID-19 védőoltással kapcsolatos klinikai ellenőrzések, miután az egyik önkéntesnél idegrendszeri problémák léptek fel.
Ideiglenesen szünetelnek Peruban a kínai Sinopharm COVID-19 védőoltással kapcsolatos klinikai ellenőrzések, miután az egyik önkéntesnél idegrendszeri problémák léptek fel.
A dél-amerikai ország egészségügyi intézete péntek este bejelentette, hogy határozatlan időre leállították a kínai oltóanyag harmadik tesztfázisát, ugyanis az egyik résztvevő karjában a szer bénulást idézett elő.
German Malaga, a vakcinaprojekt vezető kutatója a Channel News Asia értesülései szerint a következőképpen értékelte a történteket:
A Guillain-Barre szindróma egy rendkívül ritka rendellenesség, ami a végtagokat érinti, és bénulással járhat. Peruban tavaly júniusban éppen ezen betegség miatt hirdettek ki öt régióban vészhelyzetet.
Az Egyesült Államokban az 1970-es években azért állították le a sertésinfluenza elleni vakcinációs programot, mert 450 beoltott személynél kialakultak a szindróma tünetei, és egész életükre részlegesen lebénultak.
A perui klinikai teszteken mindezidáig 12 ezer embert vizsgáltak meg, a mellékhatások közül a mostani bizonyult a legveszélyesebbnek. Ha sikerrel járnak az ellenőrzések, akkor 2021 nyarára 20 millió adag kínai vakcinát vásárolhatnak meg, és megkezdődhet a teljes lakosság beoltása.
A dél-amerikai országban 979 111-en kapták el eddig a koronavírus-fertőzést, a páciensek közül pedig 36 499-en haltak bele a fellépő súlyos szövődményekbe. A pandémia érzékenyen érintette Peru gazdaságát is, a GDP mintegy 30 százalékkal esett vissza az elmúlt hónapokban.