Kell-e maszkot viselni, ha megkapjuk a koronavírus-vakcinát?
A koronavírus-vakcinában van gyakorlatilag a legtöbb ember reménye, hogy a tömeges oltásokat követően az élet visszaállhat a rendes kerékvágásba, és nem kell már maszkviseléssel meg kijárási korlátozással foglalkozni. A helyzet azonban ennél bonyolultabb.
A koronavírus-vakcinában van gyakorlatilag a legtöbb ember reménye, hogy a tömeges oltásokat követően az élet visszaállhat a rendes kerékvágásba, és nem kell már maszkviseléssel meg kijárási korlátozással foglalkozni. A helyzet azonban ennél bonyolultabb.
A feltett kérdésre a rövid válasz az, hogy igen, még egy ideig biztosan kell maszkot viselni a vakcinák után is – fejtegette az AP hírügynökség. Ennek számos oka van, viszont annyi biztosra vehető, hogy a maszkviselésre és a távolságtartásra még egy ideig szükségünk lesz.
Először is az a tény is nagyban befolyásolja a helyzetet, hogy az első koronavírus-vakcinákat két részletben, úgynevezett dózisban fogják a szervezetbe juttatni. Ez a Pfizer vakcinája esetében három hét különbséggel, a Moderna oltóanyag esetében négy hét különbséggel történik meg, ennyit kell várni az érintetteknek a két oltás között, és ennek hatásai nem mindig egyből jelentkeznek.
Alapvetően már kialakul némi védelem a vírussal szemben az első dózis után is, ám ez még nem fog megfelelő védettségi szintet jelenteni. A teljes immunitás vélhetően a második dózist követő néhány héttel fog tudni csak kialakulni, így az oltási program elindítása után még biztos lesz néhány hét, amíg egyénileg is védekezni kell a vírussal szemben.
Egyelőre például azt sem tudni pontosan, hogy a Pfizer vagy a Moderna oltóanyaga a fertőzés blokkolja elsősorban, vagy pedig a tünetek kialakulását gátolja meg. Deborah Fuller vakcina-szakértő pedig úgy véli, előfordulhat, hogy a vakcina ellenére elkapjuk a vírust, és ugyan nekünk nem lesz bajunk, de másoknak továbbadjuk, még ha alacsonyabb arányban is.
Annak ellenére, hogy várhatóan mindenki a teljes erejét a vakcinagyártási kapacitás folyamatos bővítésébe, és a gyártási folyamatok felgyorsításába fogja fektetni, több százmillió ember beoltása így is még hosszú hónapokat vehet igénybe, ami akár 2021 végéig, vagy kár 2022-ig is eltarthat.
Fuller azt is megjegyzi, hogy további problémát jelent, hogy a gyermekek bevonását a koronavírus-vakcina fejlesztésébe még csak most kezdték meg, így nem tudni, hogy nekik egyáltalán beadható-e az oltóanyag, és amennyiben igen, mennyire hatékony és biztonságos náluk.
Ezen okok miatt tehát nem igazán lehet arra számítani, hogy a tömeges oltások megkezdésével együtt eltehetjük a fiókba a maszkjainkat, a 2021-es nagy része várhatóan a vírus elleni védekezésről fog szólni, mert komplexebb feladat egy lakosság tömeges beoltása, ami meglehetősen időigényes lesz.