Kitört Eurázsia legnagyobb vulkánja a Kamcsatka-félszigeten (videó)
Ismét kitört az elmúlt évek során meglehetősen magas aktivitást mutató Kijocsevszokj vulkán az orosz Kamcsatka-félszigeten, mely Eurázsia legnagyobb aktív vulkánjának tekinthető
Ismét kitört az elmúlt évek során meglehetősen magas aktivitást mutató Kijocsevszokj vulkán az orosz Kamcsatka-félszigeten, mely Eurázsia legnagyobb aktív vulkánjának tekinthető – számolt be róla az orosz RT.
A világtól távol eső félsziget lenyűgöző látványt szolgáltatott a minap, melyet lélegzetelállító felvételeken sikerült megörökíteni. A felvételeken látszik, ahogy Eurázsia legnagyobb aktív vulkánja lávát és vastag hamuoszlopot lök az égbe a kitörésének következtében.
Először a KVERT nevű orosz vulkánfigyelő csoport számolt be arról, hogy kedd éjszaka hatalmas mennyiségű olvadt kőzet borult le a vulkán déli lejtőjén, egy 1.5 kilométer hosszúságú lávafolyamot elindítva ezzel. A Ruptly hírügynökségnek pedig sikerült megörökítenie, ahogyan a kitörés a levegőbe löki a vulkáni hamut, egészen 7 kilométeres magasságig.
A Kijocsevszkoj-vulkán még a tizenhetedik században tört ki először a jelenlegi történelmi emlékiratok szerint, és azóta meglehetősen nagy aktivitást mutat, időnként meglehetősen nagy mennyiségű gázt, lávát és vulkáni hamut a levegőbe röpítve. Legutoljára 2019. novembere és 2020. júliusa között mutatott hevesebb aktivitást, gyakori kitörések jellemezték akkor a régiót.
A KVERT legutóbbi közleménye szerint a Kijocsevszkoj körüli régióban továbbra is narancssárga riasztás van érvényben a légi közlekedésre nézve. Ezt a riasztási szintet két fő esetben szokták bevezetni: amikor nagyobb mozgolódást mutat a vulkán a kitörés nagyobb fokú valószínűségével; valamint amikor kisebb hamuszennyezés fenyegetésével ugyan, de vulkánkitörés van készülőben.