„Az utolsó kockát vetik el” a Brexit-tárgyalásokon
Mindenképpen egyezségre akar jutni Nagy-Britannia és az Európai Unió a vitás kérdésekben, ám a tárgyalások eddig sikertelennek bizonyultak több részletkérdésben
Mindenképpen egyezségre akar jutni Nagy-Britannia és az Európai Unió a vitás kérdésekben, ám a tárgyalások eddig sikertelennek bizonyultak több részletkérdésben. Az idő fogy, amit a tárgyalófelek is érzékelnek, ezért visszatértek a diskurzushoz a mai napon.
A britek oldaláról Lord Frost, az unió oldaláról pedig Michel Barnier is jelezte, hogy azonnal visszatérnek a tárgyalóasztalhoz, hogy a két álláspont közötti „alapvető különbségeket” valahogy megoldják – írja a Sky News. Erre legkésőbb a hónap végéig van idejük, ugyanis 2021. január 1-től Nagy-Britannia hivatalosan is kilép az Európai Unióból, egyezségtől függetlenül.
Brit források alapján a lap azt írja viszont, hogy elképzelhető, a tárgyalási akarat ellenére elképzelhető, hogy eredménytelenül fog zárulni. Egy, a tárgyalásokkal közvetlen kapcsolatban lévő forrás szerint az EU-nak is tennie kell ezért.
A tárgyalások folytatását egy egyórás telefonhívás előzte meg Boris Johnson brit miniszterelnök, és Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke között, ahol megegyeztek, hogy adnak egy utolsó esélyt a tárgyalásoknak. Ezt követően egy közös nyilatkozatot is kiadtak:
„Felismertük a nézeteltérések súlyát, ezért megállapodtunk abban, hogy még egy próbát teszünk, és megkérjük a tárgyalócsapatainkat, hogy amennyiben áthidalhatók a különbségek, azokat megpróbáljuk orvosolni. A felek vasárnap ülnek asztalhoz Brüsszelben, és hétfőn újfent beszélni fogunk” – zárták a közleményt.
Az egyenlő bánásmód egyébként a gazdasági téren eszközölt támogatásokra, valamint a gazdaság szabályozottságára utal elsősorban, az Európai Unió ugyanis attól tart, hogy Nagy-Britannia egy nagyon kevés szabállyal operáló gazdaságot épít fel, nem lesznek magas elvárások a termékminőséggel szemben, így elszívhatja az Unió elől a gazdasági szereplőket.
Egyre inkább kezdenek félresiklani a tárgyalások a két fél között, az idő pedig rohamosan fogy. A britek „vissza akarják venni a gazdasági irányítást” az Európai Uniótól, ami az elsőszámú érvényesítendő céljuk a tárgyalások során.
Némileg meglepő módon az egyik legnagyobb ellentétet a halászat szülte az EU és Nagy-Britannia között, ami ugyan nem képezi jelentős részét az uniós gazdaságnak, de egyes országoknak, mint Franciaország, hatalmas jelentőséggel bír. Az EU ugyanis az eddigiekhez hasonlóan akarja a halászatot folytatni brit vizeken, míg London teljes irányítást és halászati kvótákat akar.